افت بهای طلا به علت تقویت دلار آمریکا

بهای نقدی طلا در معاملات روز دوشنبه اروپا، تحت فشار تقویت ارزش دلار آمریکا و معاملات محتاطانه به خاطر کشمکش های یونان، کاهش یافت.

در ساعت ۷:۲۴ به وقت گرینویچ، بهای طلا با ۰/۳ درصد کاهش به سطح ۱۵۷۳/۶۰ دلار آمریکا در هر اونس رسید. قیمت نقره نیز در منطقه قرمز[نزولی] بود و با افت ۱/۲ درصدی به سطح ۲۸/۵۱۰ دلار آمریکا در هر اونس رسید.

بازیگران بازار می گویند، نگرانی ها در مورد شرایط سیاسی یونان باعثشد تا در روز دوشنبه سرمایه گذاران کنار بایستند، زیرا آنان همچنان به طلا به عنوان یک دارایی ریسکی در شرایط فعلی می نگرند تا یک دارایی امن.

پس از آن که آخرین تلاش ها برای تشکیل دولت ائتلافی به نتیجه نرسید، یونان یک قدم دیگر به برگزاری انتخابات تازه نزدیک شد.

در طول آخر هفته، رهبر حزب چپ افراطی سیریزا از ملحق شدن به ائتلاف پرهیز کرد و گفت که از هیچ دولت طرفدار ریاضتی که حزب دموکراسی نوین یا پاسوک تشکیل دهد، حمایت نمی کند. از سوی دیگر، رهبر حزب چپ میانی یونان، گفت که در هیچ ائتلافی بدون سیریزا شرکت نمی کند. در نتیجه، انتخابات جدید در ماه ژوئن اکنون محتمل ترین سناریو است و شایعه خروج یونان از منطقه پولی یورو حالا دو چندان شده است.

نا اطمینانی در مورد یونان روی یورو فشار می آورد و موجب تقویت ارزش دلار آمریکا می شود. از آن جایی که قیمت طلا با دلار مشخص می شود، تقویت اسکناس سبز رنگ موجب کاهش ارزش طلا می شود، زیرا این فلز برای دارندگان ارزهای دیگر گران تر می شود.

سوکی کوپر از بارکلیز می گوید: " اگرچه سناریو پایه ای ما برای یونان هم چنان ابقای آن در منطقه یورو است، تقویت ارزش دلار آمریکا موجب عقب گرد طلا می شود، زیرا بهای آن همراه با دارایی های ریسکی تغییر می کند و البته اوراق قرضه آمریکا از این وضعیت نفع می برد. "

وی می افزاید، با وجود کاهش ۴ درصدی در ارزش این فلز در طول هفته گذشته، هنوز تمایل مهمی برای خرید فیزیکی از سوی چین و هند مطرح نشده است.

لیام رابرتز از فیوچر تکز می گوید، بر مبنای تحلیل تکنیکی، کاهش عمیق هفته گذشته راه را برای حرکت به سوی سطح حمایتی کلیدی ۱۵۲۳/۹۰ باز کرده است.

حرکت های دولت چین برای افزایش نقدینگی در طول آخر هفته، عمدتا با بی اعتنایی بازارهای فلزات در روز دوشنبه مواجه شد. چین نرخ ذخیره قانونی خود را به میزان ۵۰ صدم درصد کاهش داد تا موجب افزایش نقدینگی و کمک به اقتصادی شود که رشد آهسته ای دارد. این کار یک روز پس از آن انجام شد که چین بسته ای از داده های اقتصادی ناامید کننده ماه آوریل را منتشر کرد.

مایکل درکز استراتژیست فارکس پرو می گوید: " اگرچه این کاهش ۵۰ صدم درصدی در نرخ ذخیره قانونی ستودنی است اما این واضح است که سیاستگذاران در چین باید، شرایط مالی آسان تری را در پاسخ به این شواهد که اقتصاد واقعا به تقلا افتاده است، وضع کنند. "

در بازارهای دیگر فلزات گرانبها در روز دوشنبه، قیمت پلاتین با ۰/۵ درصد کاهش به سطح ۱۴۵۱ دلار آمریکا در هر اونس رسید، در حالی که پالادیوم با ۰/۷ درصد افت به سطح ۵۹۲/۳۰ دلار آمریکا در هر اونس رسید.