ملت ایران: در مراسم امضای تفاهم نامه سه جانبه بین سازمان ملی استاندارد، اتحادیه طلای کشوری و اتحادیه فروشندگان طلا، جواهر و سکه استان تهران مقرر شد تا طلای با عیار کمتر از ۱۸ غیرقابل استاندارد تلقی شده و تولیدات طلای دیگر کشور ها نیز مورد رصد قرار گیرد تا از قاچاق آن جلوگیری شود.

همچنین در این مراسم اعلام شد که گشت هایی برای رصد و کنترل خرید و فروش طلا، کیفیت طلا، عیار طلا، صدور فاکتور با کمک اتحادیه های طلا ایجاد شود.

راه های شناسایی طلا و نقره استاندارد

در این مراسم محمد کشتی آرای، رییس اتحادیه طلا گفت: در سطح کشور واحد های معدودی به تولید طلا می پردازند که خود به طور گروهی خوداستاندارد ی را مدنظر قرار داده اند.

وی ادامه داد: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی تعدد استاندارد طلا وجود داشت که این عیارها از سطح استاندارد جهانی کمتر بودند.

او با اشاره به این که عیار طلا در ایران با عیار جهانی همخوانی دارد و این موضوع یک افتخار به حساب می آید، بیان کرد: در دنیا کشورهای مختلف عیار های مختلف دارند که این نشان دهنده ی ارزش میزان خالصی طلا در بین مردم است.

کشتی آرای با اشاره به تفاهم نامه امضا شده افزود: با امضای این تفاهم نامه کنترل بیشتری بر بازار به خصوص طلاهای وارداتی صورت می گیرد زیرا اگر طلا غیراستاندارد باشد باعثاز بین رفتن سرمایه مردمی می شود.

به گفته وی برخی از مصرف کنندگان که به کشور های حوزه خلیج فارس و عربستان سفر می کنند نیاز طلای خود را از این کشور ها تامین می کنند و می توانند بنا بر قانون گمرکی ۱۵۰ گرم طلا به کشور وارد کنند.

کشتی آرای تاکید کرد: طلای مسافر بنابر فاکتور فروش در کشور خریداری می شود.

وی گفت: با این تفاهم نامه به دنبال اعتماد سازی و حفظ سرمایه ی مردمی هستیم.

او همچنین در جمع خبرنگاران با بیان این که این تفاهم نامه ثمره کار گروهی سازمان و اتحادیه کشوری و استانی طلا است گفت: در سال های گذشته بحثاول اتحادیه طلا ورود طلا با عیار کم تولیدات کشور های دیگر و تولیدات داخلی بوده است که با این تفاهم نامه ساختار منسجمی برای گشت و کنترل کیفیت و عیار طلا خواهیم داشت.

رییس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به این که عدم آگاهی مردمی باعثشده است تا برخی سود جویان در چند وقت گذشته به فروش طلای با کمتر از عیار استاندارد بپردازند، گفت: مردم از واحد های دارای مجوز خرید کنند و می توانند با کنترل آرم های حک شده در طلا مانند آرم استاندارد و حرف T در استان تهران طلای مورد نظر را مورد ارزیابی قرار دهند.

او هم چنین درباره ی پلاتین و نقره گفت: پلاتین با عیار بیش از ۸۰۰ و حروف PT و نقره با عیار ۹۰ یا ۹۰۰ که عرف جهانی آن ۹۲۵ است شناسایی می شود.

کشتی آرای درباره ی اجرت ساخت طلا گفت: برای محصولات خرد مانند النگو و دسبند نرخ مصوبی در اتحادیه تهیه شده که خریداران در صورت بروز هرگونه مشکل می توانند این مشکلات را با اتحادیه در میان بگذارند.

خرید و فروش سکه های غیر دورانی هیچ منع قانونی ندارد

در بخش دیگری از این مراسم احمد وفادار، رییس اتحادیه طلای تهران نیز گفت: ۸۰ درصد از خانواده ها به دلیل پشتوانه ی مالی و حفظ سرمایه خود به خرید طلا رو می آورند.

او با اشاره به بحثکاهش عیار استاندارد طلا افزود: شهرهای جنوب شرقی و غربی از عیار ۲۰،۲۱ و ۲۲ استفاده می کنند و اگر قرار بر این بود که مرکز ایران عیار طلای خود را کاهش دهد، مشکلات فراوانی را پدید می آورد.

رییس اتحادیه طلای تهران بیان کرد: روزهای یکشنبه و چهارشنبه بازرسان اتحادیه تهران از واحد های صنفی بازرسی کرده و به کنترل عیار، صدور فاکتور و قیمت فروش می پردازند.

هم چنین احمد وفادار گفت: سکه توسط بانک مرکزی و به صورت فله در اختیار واحد های مجاز برای نصب هلوگرام و وکیوم قرار می گیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که چرا بانک مرکزی سکه را به صورت فله عرضه می کند گفت: این سیاست بانک مرکزی بوده که وکیوم و نصب هلوگرام را برعهده ی واحد های مجاز صنف طلا قرار داده است.

رییس اتحادیه طلای استان تهران ادامه داد: سکه های پارسیان نباید دورانی باشند و خرید و فروش سکه های غیر دورانی هیچ منع قانونی ندارد.

جداسازی عرضه کنندگان سکه و طلا

بیات، نماینده موسسه استاندارد نیز در این مراسم گفت: تمام مصنوعاتی که در سطح استان تهران تولید می شوند دارای کد منحصر به فرد هستند که با حرف T آغاز می شود.

وی ادامه داد: تولید کنندگان چندانی در مقیاس صنعتی نداریم، اما برای ۴۰ تن از آنها نشان استاندارد و برای دیگر تولید کنندگان که آنچنان صنعتی نیستند، کد های استاندارد صادر شده است.

بیات با اشاره به ۲۰۰۰ بازرسی سالیانه از واحد های صنفی طلافروشی گفت: در سال گذشته بیش از ۲۰ کیلوگرم طلای غیراستاندارد و تعداد چشم گیری طلای پارسیان که وزن کمتری داشتند، کشف و جمع آوری شدند.

این نماینده موسسه استاندارد یادآور شد: به دنبال آن هسیتم که عرضه کنندگان سکه و طلا را از یکدیگر جدا کنیم که در حال حاضر ۱۸۰ عرضه کننده ی قانونی سکه در استان تهران به تایید سازمان های ذیربط رسیده اند.

وی خاطر نشان کرد: سامانه ی ۱۵۱۷ به طور شبانه روزی آماده دریافت و پیگیری شکایات مردمی است.