ملت ایران: محمد اصغری کارشناس هواشناسی گفت: در شرایط فعلی نباید انتظار بارش را داشته باشیم، امسال با کمبود شدید آب در اکثر استانها مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: در استان تهران دمای هوا امسال بین ۰.۵ تا ۱.۵ درجه نسبت به گذشته گرم تر است ضمن آنکه میزان بارش ها هم در این استان نسبت به سال گذشته بسیار کمتر بوده است بنابراین جیره بندی آب در تهران قطعی است.

اصغری با بیان اینکه در استان تهران تا به امروز براساس آمار با ۱۸ درصد کمبود بارش مواجه هستیم، افزود: در بین ۳۱ استان کشور بدترین شرایط از نظر کمبود منابع آب مربوط به استان همدان است به همین علت این استان با شرایط بحرانی آب مواجه است.

این کارشناس مسائل هوا شناسی تصریح کرد: از مردم می خواهیم که مصرف بهینه آب را جدی گرفته تا کمتر با مشکل قطعی آب مواجه شویم. اما این را باید در نظر داشته باشیم که جیره بندی آب کاملا اجتناب پذیر است.

وی در خصوص شرایط جوی کشور تا پایان روز جمعه گفت: از امروز تا آخر روزهای پنج شنبه و جمعه در مجموع شاهد افزایش دما در کشور هستیم به طوری که دمای هوای تهران به بالاتر از ۴۰ درجه خواهد رسید.

اصغری ادامه داد: از غروب روز جمعه با عبور یک جبهه هوای عبوری در ارتفاعات اردبیل، گیلان، مازندارن و گلستان که همراه با بارش های موقت و خیلی ضعیف است شاهد خنک شدن نسبی هوا در نوار شمالی کشور هستیم که این روند از غروب روز جمعه آغاز و در روز شنبه هم ادامه دارد.

این کارشناس هواشناسی درباره شرایط جوی نواحی شرقی و استانهای هم مرز با عراق تصریح کرد: طوفان شن همچنان در نواحی شمالی استان سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی ادامه داشته این در حالی است که آسمان استانهای کرمانشاه، ایلام، خوزستان و بوشهر به علت ورود گرد و خاک از عراق غبار آلود خواهد بود.

در پایان گفتنی است: دمای هوای امروز تهران حداکثر به ۴۰ درجه و شب به ۲۹ درجه خواهد رسید.