ملت ایران: داود عربعلی - سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در گفت وگو با ایسنا، در مورد حجم توزیع روزانه بنزین یورو۴ در پایتخت گفت: حجم بنزین یورو۴ توزیعی در کلان شهر تهران برابر با میزان مصرف بنزین سوپر کشور است.

به گفته رییس روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی متوسط مصرف روزانه بنزین سوپر کشور حدود سه میلیون لیتر است.

وی با اشاره به استقبال مردم از این نوع سوخت با کیفیت گفت: از زمان توزیع بنزین یورو۴ تا کنون تعداد دیگری از جایگاه داران تهران با ارسال نامه ای به شرکت ملی پخش خواستار عرضه این سوخت شده اند.

طبق گفته رئیس مرکز انتقال نفت شازند در دو هفته نخست تیرماه تنها ۳۲ میلیون لیتر بنزین یورو۴ از پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند تولید کننده این سوخت به تهران طی چهار مرحله منتقل شده است.

بر این اساس به طور تقریبی می توان گفت متوسط توزیع بنزین یورو۴ در ۲۲ جایگاه منتخب عرضه کننده پیش از این کمتر از ۲ میلیون لیتر در روز بود.

هم اکنون روزانه ۲۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ در کشور تولید می شود که می توان تمام مصرف منطقه تهران(منطقه تهران علاوه بر شهر تهران، شامل نواحی شهرری، فیروزکوه، دماوند، شهریار، ورامین، پاکدشت، رباط کریم و اسلامشهر هم می شود) را که متوسط مصرف روزانه آن بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون لیتر است پوشش داد.

با وجود این در حال حاضر به دلیل این که بنزین یورو۴ تنها در انبار سوختگیری ذخیر سازی شده است امکان توزیع گسترده آن وجود ندارد اما طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران ذخیره سازی این سوخت در دو انبار کن - شمال غربی - و قوچک - شمال شرقی - درحال انجام است که در صورت انجام این کار توزیع بنزین یورو۴ در جایگاه های بیشتری انجام خواهد شد.

همچنین در صورت افزایش تولید بنزین با استانداردهای اروپا توزیع آن در سایر کالانشهرهای کشور از جمله کرج، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز و اراک آغاز خواهد شد.

به گفته ضیغمی امسال تولید بنزین یورو ۴ و یورو ۵ به روزانه ۵۲ میلیون لیتر می رسد که از این رقم ۳ میلیون لیتر آن در آبادان، ۳ میلیون لیتر در تهران، ۱۶ میلیون لیتر در شازند در حال تولید است و ۲.۹ میلیون لیتر در لاوان، ۳.۸ میلیون لیتر در تبریز، ۱۱ میلیون لیتر در اصفهان و ۱۲.۴ میلیون لیتر در بندرعباس تولید خواهد شد.