به گزارش ملت ایران به نقل از دنیای اقتصاد، تعداد ساختمان های در حال ساخت با کاربری تجاری به چند برابر ساخت و سازهای مسکونی رسیده است و عمده سرمایه گذاران بزرگ مالکیت برج تجاری را به هر چیز دیگری حتی زمین ترجیح می دهند.

در شهرک غرب این وضعیت به قدری رونق گرفته که مثلا در اطراف یک مرکز تجاری، سه مرکز بزرگ دیگر در حال ساخت است. شاید برخی تصور کنند عایدی این مراکز برای مالکان آن رقم قابل توجهی نباشد اما قیمت فروش و اجاره واحدهای تجاری در یکی از همین مراکز روی پول را سفید کرده و بزرگی ارزش ریالی آن بعضا معادل قیمت یک پنت هاوس در منطقه یک است.

به گزارش دنیای اقتصاد، در یکی از مراکز تجاری در غرب تهران که اکثر تهرانی ها حداقل ۱۰ مرتبه در سال این مرکز تجاری را برای خرید انواع مایحتاج همچون پوشاک، لوازم خانگی و… انتخاب کرده اند و به آنجا سر زده اند، واحدهای تجاری اجاره ای این مرکز خرید از اجاره ماهانه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و بیشتر قیمت فروش واحدهای تجاری آن از متری ۵۰ میلیون تومان به بالا تعیین می شود.
طبق گفته بنگاهدار فعالی در داخل این پاساژ حداقل متراژ واحدهای تجاری ۲۰ متر و بزرگ ترین متراژ ۱۰۰ متر مربع است.

وی تاکید کرد: تعداد واحدهای متراژ کوچک نسبت به واحدهای متراژ بزرگ بیشتر است به همین خاطر عرضه واحدهای متراژ کوچک چشمگیر است.

وی حداقل و حداکثر اجاره بهای پیشنهادی این واحدهای تجاری را با این ارقام عنوان کرد: ۵۵ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۶ میلیون و۵۰۰ هزار تومان تا ۲۰۰ میلیون تومان بازه اجاره بهای این واحدها است.

جمع بندی مبلغ ودیعه و حداکثر اجاره ماهانه برابر با اجاره یک واحد مسکونی لوکس در بهترین نقطه تهران است!

همچنین وی کمترین و بیشترین قیمت پیشنهادی فروش واحدهای تجاری این مرکز خرید را بین ۵۰ میلیون تا ۱۶۰ میلیون تومان اظهار کرد و گفت: این مجتمع خرید تنها ملکیت را به فروش می رساند و در واقع سرقفلی را واگذار نمی کند.

با این حساب ارزش کمترین متراژ(۲۰ متر) این مرکز تجاری با حداقل قیمت پیشنهادی(متری ۵۰ میلیون) برابر است با یک واحد مسکونی یک میلیاردی در بهترین منطقه تهران.