در حالی که در چند روز گذشته برخی سایت‌های خبری از سفر بشار اسد به تهران خبر داده بودند، منابع مطلع اعلام کردند که در حال حاضر برنامه‌ای برای سفر رییس‌جمهور سوریه به ایران در دستور کار مراجع دیپلماتیک دو کشور ایران و سوریه نیست.

در روزهای اخیر اخباری منتشر شده مبنی بر این که بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه قرار است در آینده نزدیک به تهران سفر کند چنان که برخی از منابع خبری روز پنچ‌شنبه مدعی شدند که این سفر در هفته دوم دی‌ماه سال جاری انجام خواهد شد و زمان سفر قطعی شده است.

در این راستا بر اساس پیگیری‌های خبرنگار ایسنا، منابع مطلع اعلام کردند: در حال حاضر برنامه‌ای برای سفر رییس‌جمهور سوریه به ایران در دستور کار مراجع دیپلماتیک دو کشور ایران و سوریه نیست.

از دیگر سو هم‌زمان با انتشار این اخبار، برخی از کارشناسان امنیتی نیز با ابراز تردید نسبت به صحت اخبار منتشر شده بیان کردند که با توجه به بحران سوریه و وضعیتی که این کشور در آن قرار دارد اگر برنامه‌ای برای چنین سفری باشد به دلایل امنیتی خبر آن بعد از انجام این سفر منتشر خواهد شد نه قبل از انجام سفر؛ دقیقا به مانند آن‌چه که در مورد سفر بشار اسد به مسکو رخ داد.

خبر سفر اسد به مسکو یک روز پس از این سفر و زمانی منتشر شد که بشار اسد مسکو را به مقصد دمشق ترک کرده بود و در کاخ ریاست جمهوری این کشور حضور داشت.

برخی منابع روسی می‌گویند که اسد از پایگاه هوایی لاذقیه سوریه به سمت مسکو حرکت کرده و در همین پایگاه نیز پیاده شده است. کل سفر نیز شبانه انجام شد و کارکنان ریاست جمهوری سوریه، هیچ‌گاه غیبت اسد را حس نکردند. اسد بلافاصله بعد از رسیدن به مسکو به دیدار پوتین رفت و بعد از دیدار با پوتین و وزیران خارجه و دفاع روسیه بدون درنگ به فرودگاه برگشت و راهی لاذقیه شد.

این یک اتفاق عادی نبود چرا که اسد برای اولین‌بار در ۵ سال گذشته از کشورش خارج می‌شد و نکته مهم این که تا اعلام رسمی خبر، هیچ کس از آن مطلع نبود.

بشار اسد در این سفر از مسیر پروازی معمول دمشق تا مسکو استفاده نکرد بلکه از هواپیمای حامل وی مجبور شد برای خودداری از عبور از آسمان ترکیه، از مسیر جایگزین یعنی آسمان عراق، ایران و دریای خزر استفاده کند.

هم‌چنین این نگرانی وجود داشت در صورت عبور از مسیری غیر از ایران و عراق، هواپیمای حامل بشار اسد مجبور به فرود شده و این سفر با اختلال روبه‌رو شود.

ایران یکی از هم‌پیمانان دولت سوریه در عرصه‌ی بین‌المللی و منطقه‌یی محسوب می‌شود و مقامات کشورمان در جریان مذاکرات حل بحران سوریه بارها اعلام کردند که بشار اسد و دولت وی خط قرمز ایران محسوب می‌شود.