ملت ایران: محققان ژاپنی و برزیلی قاره گمشده را در اعماق اقیانوس اطلس و نزدیکی ساحل برزیل کشف کردند.

این محققان می گویند تکه ای از یک قاره را پیدا کرده اند که پیش از جدا شدن قاره های آمریکا، آفریقا، اروپا و دیگر قاره ها از هم وجود داشت.

این گروه کار تحقیقاتی خود را از شهر کیپ تاون در آفریقای جنوبی و با هدف بررسی حیات زیر آبی در اقیانوس اطلس شروع کردند ولی با بالا آمدن بخش هایی از تکه هایی از بخشی موسوم به ریو گراند ِاِلِویشن(Rio Grande Elevation) که در هزار و پانصد کیلومتری ریودوژانیرو قرار داشت و حدود پنج هزار متر از سطح دیگر بخش های اقیانوس بالاتر بود، دانشمندان شگفت زده شدند زیرا قطعات سنگی از کف اقیانوس بیرون آورده شد که نمونه های آن را می توان فقط در سطح خشکی ها دید.

هیروشی کیتازاتو از گروه علمی که معتقد است این قاره تازه را یافته می گوید گرانیت، ترکیب تشکیل دهنده قاره هاست و این گرانیت نیز در اعماق این محیط آبی یافت شده است. معمولا، اعماق دریا را سنگ های بازالتی تشکیل می دهند که نوعی سنگ آتشفشانی است. پیشتر شاهد وجود سنگ های گرانیتی در اعماق دریا نبوده ایم.

وی گفت حدود صد میلیون سال پیش، قاره های آمریکای جنوبی و آفریقا به هم پیوسته بودند که قاره گوندوانا(Gondwana) را تشکیل می دادند. بعدها این قاره ها از هم جدا شدند و احتمالا این نیز بخشی شکسته شده از این قاره ها باشد.

روبرتو ونتورا دیگر عضو این گروه علمی می گوید زمانی که این سنگ ها به سطح آورده شدند، شگفتی اول این بود که این سنگ ها در اینجا چه می کنند؛ ما بررسی های زمین شناسی و ساختار شیمیایی این سنگ ها را انجام دادیم و باور ما بر این است که این سطح، با آب های کم عمق، چگالی کمتری در مقایسه با دیگر سطوح اقیانوسی دارند. از این رو باور ما بر این است که ما یک صحفه قاره ای دیگر را پیدا کرده ایم.

کشف این قاره می تواند بخشی از معمای قاره پانگه آ، تنها قاره ای باشد که به باور دانشمندان پیش از وجود قاره های فعلی وجود داشت و بعد به قطعات دیگر تبدیل شد. فرضیه فعلی دانشمندان این است که این قاره، بخشی شکسته شده از قاره گوندوانا است که شامل عمده قاره های نیمکره جنوبی است که در زیر آب های اقیانوس اطلس قرار گرفت.