به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، ۱۳۹۱ سال پر حادثه ای برای صنعت خودروی ایران بود. سالی که تعداد قابل توجهی از خودروهای تولیدی در کشور به دلایل مختلف از ادامه تولید بازماندند.
شاخص ترین خودروی از رده خارج شده در سال گذشته، ماکسیما بود. این خودرو تحت برند شرکت نیسان ژاپن در پارس خودرو تولید می شد و سال گذشته به دلیل اتمام قرارداد شرکت پارس خودرو با شرکت نیسان تولید آن پس از حدود ۱۰ سال متوقف شد. پس از آن شرکت پارس خودرو اعلام کرد که تولید مدل جدید این خودرو را در دست پیگیری دارد که هنوز این اتفاق نیفتاده است.
نیسان قشقایی دیگر محصول ژاپنی تولیدی در پارس خودرو بود که سال گذشته تولید آن تقریبا به صفر رسیده و از خطوط تولید پارس خودرو خارج شد.
هیوندایی آوانته و هیوندایی ورنا نیز دو محصول تحت برند شرکت هیوندایی بودند که خودروسازی راین آخرین دستگاه ها از این دو خودرو را در سال گذشته تولید کرد. در آن زمان شرکت تولیدکننده دلیل توقف تولید این خودروها را تغییر سیاست شرکت هیوندایی در ارسال قطعات به شرکت های همکار در دیگر کشورها عنوان کرده بود.
لیفان ۵۲۰ نیز محصول چینی تولیدی در شرکت کرمان موتور بود که آخرین دستگاه های آن در سال گذشته تولید شد. به گفته مسوولان این شرکت کاهش استقبال از این خودرو دلیل توقف تولید آن بوده است.
سال گذشته در گروه خودروسازی بهمن نیز تولید برخی از مدل های سواری مزدا به حداقل رسید. مشخص نیست که کدام یک از مدل های این خودرو امکان ادامه تولید در سال جاری را خواهند داشت.