به گزارش ملت ایران به نقل از مهر نوشت: مصرف بنزین و گازوئویل کشور از ابتدای سالجاری تاکنون با رشد قابل توجه ای در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است به طوری که در فروردین ماه سال ۱۳۹۲ به طور متوسط روزانه ۶۸.۳ میلیون لیتر بنزین و حدود ۷۵.۸۸میلیون لیتر گازوئیل در کشور مصرف شده است.

افزایش مصرف بنزین و گازوئیل موضوعی است که مسئولان وزارت نفت در روزهای پایانی اسفند ماه نسبت به آن هشدار داده و تاکید کرده بودند: در صورتی که فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها و اصلاح مجدد قیمت ها انجام نشود، مصرف بنزین ۸تا ۱۰میلیون لیتر و گازوئیل حدود ۵ تا ۸ میلیون لیتر در روز نسبت به سال ۹۱ افزایش مجدد می یابد.

از این رو دولت همزمان با ارائه پیشنهاد افزایش قیمت بنزین، گازوئیل و حتی CNG به مجلس شورای اسلامی در قالب لایحه قانون بودجه سال ۹۲، اجرای برخی از سیاست های غیر قیمتی را هم در دستور کار قرار داده است.

جزئیات قطع سهمیه بنزین برخی خودروها

اجرای طرح ساماندهی کارت بنزین خودروهای عمومی و به ویژه وانت بارها یکی از برنامه های اولویت دار دولت در ۶ ماهه نخست سالجاری است به طوری که از اواخر سال گذشته ثبت نام و شناسایی وانت بارهای عمومی واقعی در دستور کار ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت قرار گرفته است.

سیدمجتبی شفیعی پیشتر درباره آخرین تصمیم گیری ها برای حذف سهمیه ویژه بنزین برخی از خودروها گفت: طرح جدید ساماندهی وانت بارهای عمومی با مشارکت شهرداری ها در استانهای سراسر کشور آغاز شده که قرار است در این طرح جدید، ساماندهی یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه وانت بار مورد ثبت نام و ساماندهی مجدد قرار بگیرد.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اعلام اینکه پیش بینی می شود تا پایان فروردین ماه سال ۹۲ طرح ساماندهی وانت بارهای عمومی به پایان برسد، تصریح کرد: تمامی رانندگان وانت بارهای عمومی باید با مراجعه به شهرداری ها و ثبت نام یکسری تغییرات ظاهری در وانت بار عمومی خود انجام دهند.

با اجرای این طرح، آن دسته از وانت بارهایی که در خدمت ناوگان حمل و نقل عمومی نبوده، در این طرح ساماندهی شناسایی می شوند، بر این اساس، پیش بینی می شود سهمیه ویژه بنزین این خودروهای عمومی در ادامه سالجاری حذف و تنها سهمیه عادی خودروهای شخصی به این دسته از خودروها اختصاص یابد.

قطع سهمیه بنزین موتوری ها

همزمان با تعیین تکلیف سهمیه بنزین برخی از وانت بارها، فرصت دولت برای برخی از موتورسیکلت ها نسبت به دریافت و نصب پلاک ملی به پایان رسیده است و از این رو به برخی از موتوری ها دیگر سهمیه بنزین ماهانه ۲۵ لیتری نیمه یارانه ای اختصاص نمی یابد.

علاوه بر این در حال حاضر فرصت مالکان خودروها و موتورسیکلت های توقیف شده که وسیله نقلیه آنها در پارکینگ پلیس راهور متوقف شده به پایان رسیده است و از اردیبهشت ماه سالجاری هم سهمیه بنزین این دسته خودروها قطع شده است.

طرح جدید شناسایی کارت های اجاره ای سوخت

مصطفی کشکولی درباره جزئیات برنامه های وزارت نفت برای مقابله با مهاجرت کارت های بنزین و گازوئیل به مبادی مرزی، گفت: بر خلاف بنزین، میزان مهاجرت کارت های گازوئیل به مبادی مرزی شتاب بیشتری داشته است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اعلام اینکه در حال حاضر برای تمامی خودروهای سنگین یک سهمیه بنزین ثابت در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: بر این اساس تعدادی از خودروهای دیزلی فعالیت نمی کنند و این در حالی است که کارت سوخت این دسته از خودروها تراکنش های متعددی مبنی بر دریافت گازوئیل در جایگاه ها ثبت کرده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون یکسری تیم های ضربتی برای جمع آوری کارت های به اصطلاح اجاره ای بنزین و گازوئیل در سطح شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تشکیل شده است، تبیین کرد: این تیم ها با ورود به جایگاه ها کارت های غیر مجاز را جمع آوری می کنند.

وی همچنین از اجرای طرح دیگری با مشارکت ستاد حمل و نقل و سوخت و سازمان راهداری خبر داد و افزود: در این طرح مشترک با ثبت تراکنش های غیر طبیعی برخی از کارت های هوشمند گازوئیل و اجرای پروژه تخصیص سوخت در برابر میزان پیمایش کارت هایی که کارکرد غیر واقعی دارند، جمع آوری خواهد شد.

کد گذاری کارت های گازوییل آغاز شد

کد گذاری کارت های هوشمند گازوئیل یکی دیگر از سناریوهای روی میز دولت برای مقابله با مهاجرت و قاچاق این فرآورده استراتژیک نفتی به کشورهیا همسایه است.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم اخیرا با تائید این موضوع، اعلام کرده است: برنامه کدگذاری کارت سوخت تمامی خودروهای گازوئیل سوز(دیزلی) در استان های مرزی کشور عملیاتی شده است به طوری که با اجرای این برنامه تنها خودروهای گاز وئیل سوز استان های مرزی در استان مربوطه قابل سوخت گیری با استفاده از کارت سوخت خواهند بود و کارت سوخت گازوئیل سایر استان ها قابل استفاده نیست.