به گزارش ملت ایران به نقل از فارس، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: برای نخستین بار در خاورمیانه عمل جراحی کاشت تلسکوپ مینیاتوری در چشم بیمار در شیراز با موفقیت انجام شد.
محمدهادی ایمانیه افزود: این روش نوین راهی برای درمان بیماری دژنراسیون ماکولار یا تحلیل وابسته به سن لکه زرد شبکیه است که شایع ترین علت نابینایی سالمندان در جهان به شمار می رود.
وی اضافه کرد: این روش حدود دو سال است که در دو کشور آمریکا و انگلیس اجرا می شود و تاکنون ۲۰۰ مورد کاشت تلسکوپ مینیاتوری در دنیا ثبت شده که چهار مورد آن در انگلیس و بقیه در آمریکا بوده است.
این مسئول بیان داشت: دژنراسیون ماکولار بیماری است که در آن لکه زرد که قسمت حساس به نور شبکیه بوده دچار آسیب می شود و بیمار در مرکز دید خود چیزی جز لکه ای سیاه نمی بیند.
ایمانیه ابراز داشت: با کاشت تلسکوپ مینیاتوری، میدان دید بیمار که در حالت عادی ۱۵ درجه است به ۵۵ درجه افزایش می یابد و بدین ترتیب بیمار می تواند از قسمت های سالم شبکیه خود برای دید کافی استفاده کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: ضخامت تلسکوپ کاشته شده ۴.۴ میلی متر است که حدود ۱۳ برابر ضخامت لنزهای معمولی است که در عمل های رایج آب مروارید در چشم کاشته می شود.
دژنراسیون ماکولار در افراد بالای ۷۵ سال شایع است.