شرکت هواپیماسازی سسنا ساخت و توسعه Citation X را از سال ۱۹۹۰/۱۳۶۹ آغاز کرد و و پس از معرفی این هواپیما در سال ۱۹۹۶/۱۳۷۵ موفق شد با به جا گذاشتن رکوردهای متعدد، آن را به سریع ترین جت تجاری جهان تبدیل کند. در آخرین ماه های سال ۲۰۱۲ / پاییز ۱۳۹۱ جت تجاری گلف استریم G۶۵۰توانست با گرفتن گواهینامه FAA(سازمان هوانوردی فدرال) رکورد سرعت Citation X را بشکند؛ اما Citation X جدیدی که هفته گذشته برای اولین بار از آشیانه خارج شده، می تواند عنوان سازنده سریع ترین جت های تجاری جهان را به سسنا برگرداند.


این شرکت در سال ۲۰۱۰/۱۳۸۹ اعلام کرد تصمیم دارد نمونه جدیدی از Citation X را که احتمالا Citation Ten نامیده خواهد شد، تولید کند؛ اما در نهایت نام Citation X جدید برای این نمونه تازه تأیید شد. پیش نمونه تولیدشده از این جت تجاری جدید اولین بار در ژانویه ۲۰۱۲ / دی ۱۳۹۰ به پرواز درآمد و پس از آن دو هواپیمای آزمایشی بیش از ۶۷۵ ساعت پرواز را ثبت کردند.
کابین Citation X جدید نسبت به نمونه پیشین ۳۸ سانتی متر کشیده تر است، حدود ۲ سانتی متر ارتفاع بیشتری دارد و طول بال ها در آن ۱.۷ متر بلندتر شده است. حداکثر وزن این هواپیما در هنگام پرواز نیز به ۱۶۶۰۱ کیلوگرم افزایش پیدا کرده و در نهایت می تواند مسافتی در حدود ۳۲۴۲ مایل دریایی(معادل ۶۰۰۴ کیلومتر) را در هر پرواز طی کند.
در انتهای بال های این هواپیمای تازه زوائد بیضی شکلی شبیه به دو بالچه کوچک تعبیه شده که به گفته مهندسان این شرکت می تواند بهره وری سوخت و کارآیی هواپیما را در هنگام برخاستن از زمین در ارتفاعات و روزهای گرم افزایش دهد. پیش از این از این شکل از طراحی تنها برای بازارگرمی استفاده می شد؛ اما در نمونه جدید به جزئی از طراحی استاندارد تبدیل شده است.


اسکات ارنست، مدیرعامل سسنا می گوید: «سرعت همیشه کانون توجه سازندگان هواپیماها بوده و انگیزه ساخت را در آنها ایجاد کرده است. این قضیه از زمانی که کلاید سسنا در سال ۱۹۲۷/۱۳۰۶ ساخت هواپیماهای خود را آغاز کرد تا زمان حال کاملا صادق است. Citation X می تواند برای خریداران بهترین انتخاب باشد، آنها در کوتاه ترین زمان ممکن، با بهره وری سوخت بالا و حداکثر سرعت ممکن به مقصد خواهند رسید».
حداکثر سرعت این هواپیما ۰.۹۳۵ ماخ معادل ۱۱۵۵ کیلومتربرساعت اعلام شده که می تواند از گلف استریم G۶۵۰ با سرعت نهایی ۰.۹۲۵ ماخ یا ۱۱۳۳ کیلومتربرساعت سریع تر پرواز کرده و عنوان سریع ترین هواپیمای شخصی تولیدشده در جهان را به خود اختصاص دهد. علاوه بر این Citation X جدید با سرعت ثابتی معادل ۹۷۶ کیلومتربرساعت، بالاترین سرعت پیمایش(کروز) را در گروه خود خواهد داشت. پیش بینی می شود این نمونه تازه هم بتواند مانند تولید پیشین سسنا در ارتفاع ۵۱هزار پایی(۱۵۵۰۰ متری) پرواز کند و در فضایی بالاتر از ترافیک هوایی تجاری و هوای نامساعد به پرواز ادامه دهد.


اولین نمونه از این هواپیمای تازه در کارخانه متعلق به سسنا در ویچیتا، کانزاس تولید شده و یکی از شش نمونه هواپیمای جدیدی است که این شرکت تصمیم دارد در سال ۲۰۱۳/۱۳۹۲ وارد بازار کند.
سسنا امیدوار است طی ماه های آینده بتواند تأییدیه FAA را دریافت کند. تحویل هواپیماهای جدید به خریداران اندکی پس از دریافت این تأییدیه آغاز خواهد شد.