ملت ایران: شهر غزنی در شرق افغانستان که مردان نام آور بزرگی را در خود پرورانده است زمانی مرکز فرمانروایی و تولد پادشاهان غزنوی بوده است. این شهر تاریخی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۳ انتخاب شده است.
مسئولان ارشد فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز چندی پیش در مراسم گرامی داشتی که به این مناسبت با حضور وزیر فرهنگ افغانستان در تهران برگزار شد، آمادگی خود را برای بازسازی این شهر اعلام کردند.
موقعیت جغرافیایی غزنی
شهر غزنی یکی از ولایت های مهم افغانستان در شرق این کشور است که در گذشته پایتخت «سلطان محمود غزنوی» بوده است.
غزنی از شرق با «ولایت لوگر»، «پکتیا» و «پکتیکا» و از غرب با ولایت «ارزگان» و «زابل» و از شمال با ولایت «میدان وردک» و «بامیان» و از جنوب با خاک پاکستان در ارتباط است و فاصله این شهر با کابل ۱۳۵ کیلومتر است.
طبیعت زیبای غزنی - منطقه مالستان
«میر غلام محمد غبار» مورخ افغان در کتاب «جغرافیای تاریخی افغانستان» تاریخ غزنی در سه قرن اول اسلام را بسیار مهم دانسته است و از لشکر کشی سپاهیان عرب در دوره فرمانروایی «عبدالملک» بر این سرزمین یاد کرده است.
* غزنی مرکز «زابلستان» قدیم و شهر مردان نام آور
غزنی یا «غزنین» روزگار درازی در گذشته مرکز و پایتخت ترکان بوده و در عصر خود، از شهرهای آباد و مشهور جهان به حساب می آمد.
مناره های غزنی
«بصیر احمد دولت آبادی» در کتاب «شناسنامه افغانستان» در معرفی شهر غزنین چنین می نویسد: «غزنه مرکز مردان بزرگ و ناموری در علم و ادب را در دامن خود پرورانده است که دنیا را روشن نموده و هم مردان و گشور گشایان را به آغوش خود پرورش داده و «سلطان محمود» از این دیار برخاسته است.»
«مونت استوارت الفنستون» در کتاب «افغانان، جای، فرهنگ، نژاد» در باره گذشته شهر غزنی آورده است که این شهر در هشتصد سال پیش از این، مرکز چنان امپراطوری بود که قلمروش از «دجله» تا «گنگا» و «دریای سیحون» تا «خیلج فارس» گسترش داشت.
آرامگاه سلطان محمود غزنوی یکی از آثار تاریخی شهر غزنی محسوب می شود و آن گونه که مونت استوارت در کتاب خود نوشته است: درهای آرمگاه سلطان محمود که خیلی بزرگ و از چوب خوشبوی صندل است، توسط خود سلطان محمود از معبد «سومنات» «گجرات» هند که در آخرین لشکرکشی آن را غارت کرد، آورده شده است.
ارگ قدیمی و تاریخی غزنی
شهر غزنی در قدیم مرکز زابلستان و یکی از شهرهای بزرگ و زیبای آسیا به حساب می آمد و دانشمندان و شاعران بزرگی چون «ابوالفضل بیهقی»، «ابوریحان بیرونی»، «حکیم سنایی غزنوی»، «منوچهری»، «مسعود سعد سلمان» و «علی بن عثمان هجویری» در این شهر می زیسته اند و آرامگاه برخی از این دانشمندان جهان اسلام نیز در این شهر بوده است، که از معروف ترین آنها می توان به مقبره ابوریحان بیرونی و سنایی غزنوی شاعر معروف زبان فارسی اشاره نمود.
غزنی مرکز بازرگانی
غزنی از نظر بازرگانی و تجارت روزگاری از شهرهای مهم منطقه به حساب می آمد که در ابتدای مرزهای هندوستان قرار داشت. «محمد ابن طوسی» در کتاب «عجایب المخلوقات» از کالاهای صادراتی غزنی به هندوستان یاد کرده است.
میر غلام محمد غبار در کتاب جغرافیای تاریخی افغانستان از قول مؤلف کتاب «حدودالعالم» می نویسد: «غزنی در بازرگانی و در بسیاری نعمت ها شهره آفاق است و در همه نواحی، هیج شهری توانگرتر و تجاری تر از غزنی نیست.»
افول غزنی
پس از مرگ سلطان محمود غزنوی، بین فرزندانش «محمد» و «مسعود» بر سر قدرت اختلاف افتاد و سرانجام مسعود بر بردارش غلبه کرد، ولی حکومت مسعود نیز از انسجام لازم برخوردار نبود و پس از مرگ او حکومت غزنوی رو به افول نهاد و سر انجام در قرن ششم هجری، «علاءالدین حسین غوری» شهر غزنی را به خاک و خون کشید و به خاطر این کار به «علاءالدین جهان سوز» شهرت یافت و غزنی تا به امروز هرگز رونق گذشته خود را به دست نیاورد.
در آخرین اجلاس سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی کشورهای اسلامی(آیسسکو) که در «طرابلس» پایتخت لیبی بر گزار شد، شهر غزنی مرکز ولایت غزنی افغانستان در سال ۲۰۱۳ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته شد.