دستگیری کلاهبردار با عملیات راپل

ملت ایران: در روز ۳۰ شهریور سال گذشته فردی با مراجعه به کلانتری ۱۴۰ باغ فیض به مأموران اعلام کرد: فردی به نام مهدی غفارپور اقدام به فروش یک دستگاه آپارتمان در منطقه باغ فیض به من کرده و در زمان تنظیم مبایعه نامه مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان از من دریافت کرد اما در زمان انتقال سند مالکیت و عدم حضور ایشان در محضر، متوجه شدم که این شخص کلاهبردار است.

با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور بازپرس شعبه ۲۲ دادسرای ناحیه ۵ تهران، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: چندی پیش برای خرید یک دستگاه آپارتمان در منطقه غرب تهران، به یک بنگاه فروش ملک مراجعه کرده و پس از بررسی واحد‌های آپارتمانی تحت فروش اطلاع پیدا کردم که یک دستگاه آپارتمان با قیمت نسبتا مناسبی در شهرک نفت واقع در اشرفی اصفهانی، برای فروش گذاشته شده است.

زمانیکه برای خرید ملک با مالک آن قرار ملاقات گذاشتیم، جوانی حدوداً ۳۰ ساله به بنگاه مراجعه کرد و ضمن معرفی خود به هویت مهدی غفارپور مدعی شد که از صاحب اصلی ملک، یک وکالت برای فروش آپارتمان در اختیار دارد که نهایتاً پس از توافق بر سر قیمت و بازدید آپارتمان، مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان را در زمان تنظیم مبایعه نامه و به صورت نقد پرداخت کرده و قرار شد تا مابقی پول آپارتمان را نیز در داخل محضر و پس از انتقال سند مالکیت، پرداخت کنم؛ اما هرچه در روز مقرر در داخل محضر منتظر وی ماندم، از او هیچ خبری نشد که پس از پیگیری و شناسایی مالک اصلی ملک اطلاع پیدا کردم که توسط مهدی غفارپور مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌ام.

با توجه به اظهارات مالباخته، کارآگاهان پس از شناسایی خانم میانسالی به عنوان مالک اصلی آپارتمان، به تحقیق از وی پرداختند؛ این خانم میانسال با تأکید بر این موضوع که به هیچ عنوان قصد فروش آپارتمان خود را نداشته و از موضوع فروش آپارتمان خود بی اطلاع بوده است، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: چندی پیش خواهر زاده‌ام به نام امیر ۳۱ ساله به بهانه‌ اجاره دادن آپارتمان، اقدام به گرفتن سند مالکیت آپارتمان از من کرد و پس از چند روز و پس از باز پس دادن سند آپارتمان مدعی شد که آپارتمان را به شخصی به نام مهدی غفارپور اجاره داده است.

با توجه به اظهارات مالباخته و همچنین صاحب اصلی آپارتمان در خصوص هویت مهدی غفارپور، کارآگاهان که اطمینان داشتنند هویت مهدی غفارپور یک هویت مجعول است و پس از مراجعه به بنگاه املاک محل فروش آپارتمان اطلاع پیدا کردند که خواهرزاده مالک حقیقی آپارتمان در زمان مراجعه به بنگاه اقدام به ارائه سند مالکیت و همچنین وکالت فروش کرده که با بررسی این اسناد و مدارک، مجعول بودن تمامی آنها مشخص شد.

با توجه به شیوه و شگرد استفاده شده در کلاهبرداری و تهیه اسناد مجعول، کارآگاهان با احتمال سابقه‌دار بودن امیر و با بهره گیری از بانک اطلاعات پلیس، به بررسی سوابق مجرمان سابقه‌دار در زمینه جعل اسناد و کلاهبرداری پرداخته و اطلاع پیدا کردند که وی یکی از مجرمان سابقه داری است که در سال ۱۳۸۶ به اتهام جعل اسناد مالکیت توسط پایگاه دوم پلیس آگاهی دستگیر و روانه زندان شده که مالباخته بلافاصله پس از مشاهده تصویر وی، بلافاصله امیر را مورد شناسایی قرار دادند.

در ادامه رسیدگی به پرونده و به منظور شناسایی مخفیگاه متهم و دستگیری وی، خبر فوق به همراه انتشار تصویر متهم در روز ۱۸ تیر سال جاری به صورتی گسترده از سوی اصحاب رسانه اطلاع رسانی شد که طی آن، تعدادی دیگر از مالباختگان پس از شناسایی تصویر متهم به پایگاه دوم پلیس آگاهی مراجعه و اقدام به طرح شکایت از نامبرده را کردند.

یکی از مالباختگان در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: از طریق انتشار آگهی رهن مسکن در روزنامه‌های کثیرالانتشار و با مراجعه به یک بنگاه املاک در مرکز خرید مینا، اقدام به اجاره یک واحد آپارتمان در میدان هروی به مبلغ ۳۰ میلیون تومان پول ودیعه و پرداخت کرایه ماهیانه ۶۰۰ هزار تومان از فردی به هویت آقای طاهری کرده اما پس از تنظیم قرار داد و پرداخت پول ودیعه، در زمان مراجعه به بنگاه جهت تحویل آپارتمان متوجه شدم که آپارتمان همزمان با من به چندین نفر دیگر نیز اجاره داده شده است.

در ادامه تحقیقات و با شناسایی مالباختگانی که واحدهای مسکونی مشترک به آنها فروخته و یا اجاره داده شده بود، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که متهم ابتدا آپارتمان را از مالک حقیقی آن اجاره کرده و پس از آن، از طریق انتشار آگهی در روزنامه و با هویت‌های جعلی و این‌بار تحت عنوان مالک اقدام به اجاره یا فروش همان ملک به چندین نفر دیگر کرده است که تنها در یک مورد از این آپارتمان‌ها، متهم با اجاره یک واحد آپارتمانی در میدان هروی آنرا به صورت همزمان به چندین نفر اجاره داده و از هر کدام از مالباختگان مبالغی مابین ۳۰ الی ۵۰ میلیون تومان دریافت و متواری شده بود.

علاوه بر آن، متهم با تأسیس بنگاه املاک فاقد مجوز قانونی از اتحادیه مربوطه در واحدهای تجاری استیجاری در مناطق مختلف سطح شهر تهران و تحت عناوین مختلف از جمله مسکن نقش جهان، به همین شیوه و اینبار تحت عنوان بنگاه‌دار اقدام به فروش و یا اجاره واحدهای تجاری و یا مسکونی به افراد مختلف کرده و پس از فعالیت کوتاه حداکثر دو ماهه، مجددا متواری شده بود.

در ادامه تحقیقات پلیسی و با بهره گیری از اطلاعات بدست آمده از تماس‌های شهروندان درباره شناسایی متهم در مناطق مختلف شهر تهران به‌ویژه در مناطق شمال شهر تهران، سرانجام کارآگاهان پایگاه دوم موفق به شناسایی مخفیگاه متهم در یکی از برج های مسکونی شهرک علوم پزشکی واقع در منطقه سعادت آباد شدند.

با شناسایی مخفیگاه متهم، کارآگاهان پایگاه دوم در ساعت ۱۸:۳۰ روز ۷ بهمن ماه و با اطمینان از حضور متهم در مخفیگاهش، اقدام به ورود به مخفیگاه امیر در طبقه هفتم ساختمان کرده که متهم با اطلاع از حضور مأموران در محل و عدم امکان هرگونه فرار از سوی وی، بلافاصله خود را به بالکن آپارتمان رسانده و تهدید می‌کند که در صورت هرگونه اقدام برای دستگیری از سوی پلیس، خود را به پایین پرتاب خواهد کرد.

با توجه به حساسیت موضوع، کارآگاهان پایگاه دوم در اولین مرحله سعی در دعوت متهم به حفظ آرامش کرده و همزمان هماهنگی‌های لازم را با آتش نشانی و اورژانس انجام دادند.

با حضور عوامل ایستگاه ۵۸ آتش نشانی در محل و انجام هماهنگی‌های لازم مقرر شد تا در یک عملیات مشترک، همزمان با اقدام کارآگاهان جهت دستگیری متهم، عملیات راپل از طبقات بالا و با هدف جلوگیری از پرت شدن متهم به پایین انجام شود.

در شرایطی که ساکنان شهرک علوم پزشکی نیز متوجه عملیات مشترک پلیس و آتش نشانی جهت دستگیری متهم شده و در پایین برج در حال تماشای عملیات بودند، کارآگاهان پایگاه دوم و مأموران ایستگاه ۵۸ آتش نشانی، ضمن مسدود کردن مسیر بالکن و قبل از هرگونه اقدام به درگیری از سوی متهم با مأموران راپل شده از طبقات بالا و موفقیت وی برای به خطر انداختن جان خود و مأموران، وی را زمین گیر و دستگیر کردند.

با انتقال امیر به پایگاه دوم پلیس آگاهی و آغاز تحقیقات، وی در همان اظهارات اولیه ضمن اعتراف به فروش آپارتمان متعلق به خاله‌اش، به کارآگاهان گفت: به بهانه گرفتن وام، سند خانه را از خاله‌ام به امانت گرفتم؛ پس از گرفتن سند، ابتدا اقدام به جعل آن کرده و سپس تحت عنوان فروش آن، به یک بنگاه مراجعه و در قبال دریافت مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان به عنوان بیعانه، اقدام به فروش ملک کرده و بلافاصله پس از آن، سند را مجدداً به خاله‌ام باز پس داده و از آن زمان متواری شدم.

سرهنگ کارآگاه مهرداد یگانه، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به دستگیری متهم و شناسایی تعدادی از مالباختگانی که در طول یک سال گذشته توسط متهم مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند، قرار قانونی از سوی مقام قضایی صادر و تحقیقات جهت شناسایی دیگر جرایم ارتکابی متهم و همچنین سایر مالباختگان احتمالی در دستور کار کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.

منبع: فارس