عکس:این تابلو بیش ازهر اثردیگر دردنیا کپی شده است

ملت ایران: این پرتره که «دختر چینی» نام دارد تصویر یک زن جوان چینی را نشان می‌دهد و انتظار می‌رود به قیمت ۵۰۰ هزار پوند به فروش برود. ترچیکوف در روسیه و شانگهای بزرگ شده بود و بالاخره در سال ۱۹۴۶ ساکن آفریقای جنوبی شد و تابلو «دختر چینی» را سال ۱۹۵۲ در کیپ تاون کشید.

پرتره «دختر چینی» اثر ویلادیمیر ترچیکوف که گفته می‌شود بیش از هر اثر هنری دیگری در دنیا از آن کپی شده، حراج می‌شود.

نسخه اصلی این نقاشی در حراجی بونهامس در تاریخ ۲۰ مارس به عنوان بخشی از حراجی آثار هنری آفریقای جنوبی به فروش گذاشته می‌شود.

ترچیکوف روسی سال ۲۰۰۶ درگذشت و پیش از مرگ خود ادعا کرد در طول عمرش بیش از ۵۰۰ هزار نسخه از این نقاشی را در اندازه اصلی دوباره کشیده و فروخته است.

این پرتره که «دختر چینی» نام دارد تصویر یک زن جوان چینی را نشان می‌دهد و انتظار می‌رود به قیمت ۵۰۰ هزار پوند به فروش برود.

ترچیکوف در روسیه و شانگهای بزرگ شده بود و بالاخره در سال ۱۹۴۶ ساکن آفریقای جنوبی شد و تابلو «دختر چینی» را سال ۱۹۵۲ در کیپ تاون کشید.

مدل او برای این نقاشی مونیکا سینگ - لی دختر ۱۷ ساله چینی بود که ترچیکوف با او در یک رختشویخانه در سی‌پوینت واقع در کیپ تاون ملاقات کرد. دختر در این رختشویخانه برای دایی‌اش کار می‌کرد.

به گفته بوریس گورلیک، زندگینامه‌نویس ترچیکوف این تابلو که با نام «بانوی سبز» نیز شهرت دارد یکی از «مهم‌ترین نشانه‌های فرهنگ توده در بریتانیا و کشورهای مشترک‌المنافع در دهه ۱۹۵۰ بدل شد.»

شهرت این تابلو تا آنجا پیش رفت که تریچکوف را «سلطان هنر عوام» نام دادند، لقبی که تریچکوف اصلا دوست نداشت و اصرار داشت یک هنرمند جدی است.

تابلو را همان زمان زنی ساکن شیکاگو از تریچکوف در جریان سفر این هنرمند به آمریکا در دهه ۱۹۵۰ خرید. بیش از ۶۰ سال است که این تابلو در همین خانواده دست به دست شده است.

ترکیب رنگ طلایی ابریشم لباس دختر به همراه رنگ سبزآبی چهره دختر موجب شد نقاشی بسیار درخشنده باشد: این درخشندگی نقش‌مایه اصلی کارهای مهم تریچکوف است.

این تابلو پیش از فروش در نیویورک و ژوهانسبورگ به نمایش درمی‌آید.

خبرآنلاین