ملت ایران: در حالی که هنوز حدود سه هفته دیگر تا فرا رسیدن ماه دی و آغاز فصل زمستان باقی مانده است زمستان زودرس با روزهای کوتاه، شب‌های طولانی و هوایی سرد، بارانی و برفی پاورچین پاورچین خود را به مناطق مختلف کشور رسانده است.

طی روزهای گذشته اکثر مناطق غربی، جنوبی و مرکزی کشور شاهد بارش‌های کم سابقه باران و در پاره ای نقاط برف و یا جاری شدن سیلاب بوده اند، دیروز مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن هشدار نسبت به افزایش آلودگی هوا در پایتخت اعلام کرد که طی روزهای آینده دمای ۱۴ استان کشور به زیر صفر می‌رود.

طی روزهای گذشته بارش‌های دلچسب باران و برف در بیشتر مناطق میهن رخ داد. البته هرچقدر که سهم نیمه شرقی از این بارش‌ها اندک بود سهم مناطق کوهستانی غرب، جنوب غرب و شمال غرب از برف و سهم جنوب و مناطق مرکزی و شمالی کشور از باران کم سابقه بوده است. برای مثال در شهرهای مختلف استان کهکلیویه بویراحمد واقع در جنوب غرب کشورطی روز دوشنبه به طورمتوسط حدود ۶۰ تا ۶۵میلیمتر باران باریده است. میزان بارندگی در جریان ورود جبهه هوای جدید از ابتدای هفته تا دیروز نیز دراین مناطق حدود ۷۶میلیمتر بوده است. این در حالی است که از ابتدای سالجاری زراعی تاکنون در یاسوج ۲۳۳میلیمتر باران باریده است. سال گذشته تا این مدت در یاسوج ۱۹۱.۷ میلیمتر باران باریده بود. بارندگی در سایر مناطق غرب و جنوب غرب نیز چنین وضعیتی داشته است. به نظر می‌رسد بار دیگر هنرنمایی پاییزدر آسمان کشورمان شروع شده است و با تکمیل بارش برف و باران در روزهای گذشته به تدریج شاهد افزایش سرمای پیش رس زمستانی در مناطق مختلفی از کشور خواهیم بود. با این حال ظاهرا تهرانی‌ها و ساکنان سایر کلان شهرها نیز در روزهای آینده تا میانه آذر باید منتظر پدیده وارونگی هوا و افزایش سکون و آلودگی هوای شهرها باشند. براساس اعلام این مقام سازمان هواشناسی و مطابق نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی تا روز چهارشنبه در نیمه شرقی، سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز بارش باران، وزش باد و گاهی رعد و برق ادامه خواهد داشت و بارش در مناطق سردسیر و مرتفع به شکل برف خواهد بود که این سامانه اواسط روز چهارشنبه از مرزهای شرقی کشور خارج خواهد شد.

مهندس عبدالرضا امیدوار شهری: با بین این که تا روز جمعه خلیج‌فارس و تنگه هرمز مواج است به ایسنا گفت: از پنجشنبه بعدازظهر و طی روز جمعه با گذر امواج ناپایدار جوی از مناطق مرکزی خلیج‌فارس، افزایش ابر، رگبار و رعد و برق و وزش باد در استانهای بوشهر، فارس و هرمزگان رخ خواهد داد که در این مدت خلیج فارس و تنگه هرمز مواج و بارانی خواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی به اطلاعیه ویژه سازمان هواشناسی کشور اشاره کرد و افزود: از روز پنجشنبه هفته جاری تا اواسط هفته آینده با سکون نسبی هوا و افزایش پتانسیل آلودگی، در شهرهای صنعتی و پرجمعیت دامنه‌های جنوبی البرز به ویژه کلانشهر تهران، روند افزایش چگالی آلاینده‌ها، کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی پیش‌بینی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: از عصر پنجشنبه و طی روزهای جمعه و شنبه بارش پراکنده باران گاهی با رعد و برق و وزش باد در برخی نقاط استانهای بوشهر، جنوب فارس، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان و بارش قابل توجه باران با وزش باد و رعد و برق در جزایر ایرانی خلیج‌فارس پیش‌بینی می‌شود.

طی این مدت خلیج‌فارس نیز مواج است. مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی به ایسنا گفت: بر این اساس طی روز چهارشنبه آسمان تهران کمی ابری تا نیمه ابری خواهد بود همچنین در روز پنجشنبه آسمان پایتخت صاف در ارتفاعات نیمه ابری پیش‌بینی شده است که حداقل و حداکثر دما در این دو روز با یک درجه کاهش به یک و ۱۰ درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد. وی خاطرنشان کرد: در روز چهارشنبه استان‌های چهارمحال و بختیاری با ۸ درجه سانتیگراد زیرصفر سردترین و بوشهر با حداکثر دمای ۲۳ درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین استان‌های کشور خواهند بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان این که ساکنان ۱۴ استان کشور در روز چهارشنبه حداقل دمای صفر و زیر صفر را تجربه می‌کنند تاکید کرد: بر اساس نقشه‌های دمایی حداقل دمای استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، البرز، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، زنجان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و مرکزی به زیر صفر می‌رسد.