به گزارش ملت ایران، مخترع پیل هیبریدی نیکل - فلز که در ساخت نخستین خودروی هیبریدی جهان نقش مهمی را ایفا کرده در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

به گزارش ایسنا، استنفورد اوشینسکی، دانشمند خود ساخته آمریکایی که همچنین طیف گسترده‌ای از محصولات و فرآیندهای موفق از سلولهای خورشیدی فیلم نازک گرفته تا سلولهای سوخت هیدروژن را ابداع کرده روز چهارشنبه ۲۶ مهر در اثر سرطان پروستات چشم از جهان فرو بست.

اگر چه کار وی در زمینه پیل قابل شارژ مجدد NiMH بوده که بیشترین تاثیر را بر روی مصرف‌کنندگان داشته است.

مواد شیمیایی این پیل تا زمانی که با پیل‌های لیتیوم یون پیشرفته‌تر جایگزین شود، در میلیون‌ها دستگاه از جمله لپ‌تاپ‌ها، ‌ دوربین‌های دیجیتال و تلفنهای همراه مورد استفاده بود.

اوشینسکی در سال ۱۹۲۲ در اوهایو متولد شد و در سن ۳۰ سالگی برای ریاست بخش تحقیقات در شرکت خودروسازی هاپ به دیترویت نقل مکان کرد.

وی در سال ۱۹۶۰ شرکت دستگاههای انتقال انرژی را با همسر دومش راه‌اندازی کرد. اوشینسکی در سال ۲۰۰۷ شرکت ابتکار و نیروی خورشیدی اوشینسکی را با همسر سومش راه‌اندازی کرده و تحقیقات خود را در فناوریهای انرژی و اطلاعات ادامه داد.

وی در سال ۱۹۹۹ عنوان «قهرمان جهان» را از سوی مجله تایم گرفت و مجله اکونومیست نیز در سال ۲۰۰۶ وی را «ادیسون زمان ما» خواند.

اوشینسکی صدها اختراع را در آمریکا و دیگر نواحی به ثبت رسانده و به درجات دکتری افتخاری از سوی دانشگاههای بسیار از جمله دانشگاه میشیگان نائل شده بود.