به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، پیش از این تصور می شد که دانه های ریز شن، قدیمی ترین شیئ در عالم محسوب می شوند، اما این نظریه با کشف اتم و قابلیت تقسیم شدن و شناسایی پروتون، نوترون و الکترون منتفی شد.

سپس دانشمندان کشف کردند که پروتون و نوترون از ذرات بنیادی ریزتری به نام کوارک تشکیل شده اند.

پروفسور «اندی پارکر» محقق فیزیک انرژی بالا(ذرات بنیادی) دانشگاه کمبریج تأکید می کند: در شرایط فعلی قادر به مشاهده شواهدی از وجود چیزی درون کوارک نیستیم.

وی در خصوص غیر قابل تقسیم بودن کوارک ها خاطر نشان می کند: محققان هنوز نمی دانند که آیا آنها کوچکترین بیت ماده هستند یا ذرات جزئی تر دیگری نیز در کائنات وجود دارد.

به نظر می رسد که ذرات بنیادی مانند کوارک و الکترون مانند نقاط منفرد از ماده عمل می کنند. بر اساس نظریه ابرریسمان، تمام ذرات به جای حالت نقطه مانند در واقع حلقه های کوچکی از رشته هستند و هیچ چیزی امکان نزدیک شدن به این حلقه رشته ای را ندارد، ‌ اما دانشمندان تاکنون شواهد تجربی برای صحت این نظریه به دست نیاورده اند.

یکی دیگر از مدعیان کوچکترین شیئ کائنات، مرکز سیاهچاله است. در زمانیکه ماده در یک فضای کوچک متراکم شده است، سیاهچاله شکل می گیرد، اما دانشمندان معتقد نیستند که سیاهچاله ها دارای چگالی بی نهایت باشند.

«پروفسور» پارکر تأکید می کند: حدس من این است که سیاهچاله ها کمی کوچکتر از کوارک هستند، اما دارای چگالی بی نهایت نیستند. آنها احتمالا چندین میلیون برابر کوچکتر از فاصله ای هستند که تاکنون مشاهده کرده ایم.

طول پلانک(۱.۶ در ۱۰ به توان منفی ۳۵) بیش از اندازه کوچک است که توسط دستگاه های مختلف قابل اندازه گیری باشد؛ احتمالا ذرات ابرریسمان یا ذرات بنیادی دیگر می توانند اندازه ای در حد طول پلانک داشته باشند.