ملت ایران:در ۱۱ مارس سال ۲۰۱۱ در ساعاتی حوالی ۲ بعد از ظهر، زلزله ای به بزرگی ۹ ریشتر، شرق ژاپن را لرزاند. این زمین‌لرزه سبب گردید در تمامی مناطق ساحلی ژاپن در کنار اقیانوس آرام هشدار سونامی و درخواست تخلیه این مناطق اعلام شود. این زمین لرزه امواج سونامی به ارتفاع ۱۵ متر در ژاپن و امواج کوچکتری در کشورهای دیگر ایجاد کرد.

ارتفاع سونامی ۱۰ متر پیش بینی شده‌ و اثرات کشنده و مخرب سونامی بسیار بیشتر از زمین‌لرزه در نظر گرفته شده بود.

پس از وقوع سونامی در این منطقه، شهر مینامی‌سانریکو به حدی تخریب شد که حتی آثاری از وجود شهر باقی نمانده بود. در شهر ریکوزنتاکاتا نیز تا طبقهٔ سوم ساختمان‌ها به زیر آب فرو رفتند. در تاریخ اول آوریل هم، دولت ژاپن نام رسمی «زمین‌لرزه و سونامی بزرگ شرق ژاپن» را بر این فاجعه نهاد.

با وجود اینکه شدت این سونامی به حدی بود که اثری از وجود حیات در این منطقه باقی نگذاشته بود، اما درخت کاجی بلند در حاشیه ساحل شهر ریکوزنتاکاتا از این حادثه خانمان سوز جان سالم به در برده و حتی کوچکترین آسیبی نیز به آن نرسیده بود.

مردم محلی در همان موقع پس از آنکه وضعیت به حالت عادی بازگشت و مردم به خانه های ویران خود بازگشتند، در کمال تعجب دیدند که تنها یک درخت کاج از میان انبوه درختان و حتی ساختمانهای متعدد باقی مانده است.

این درخت را درخت معجزه نامیدند و اکنون پس از گذشت حدود ۱۸ ماه از این واقعه، مردم سایر نقاط زاپن و حتی مردم دیگر کشورها برای دیدن این شگفتی به ساحل شهر ریکوزنتاکاتا آمده و به تماشای آن می ایستند.

عده ای در ژاپن نیز معتقدند که چون این درخت از بلایای طبیعی به دور مانده و آسیبی ندیده، درختی مقدس است.

روزگارنو