به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، این روزها در پروازهای شرکت هواپیمایی امارت به مقصد یا از مبداء تهران، در مانیتورهای پیش روی هر صندلی که علاوه بر استفاده‌های ارتباطی و تفریحی، نماهایی مربوط به پرواز در حال انجام را در قالب نقشه‌های انیمیشنی ارایه می‌کنند، دو شهر سمنان و مشهد در سمت راست تهران و دو شهر قزوین و تبریز در سمت چپ آن و چند شهر دیگر هم در جنوب و شمال کشور نمایش داده می‌شوند؛ اما نکته تعجب‌ برانگیزی در این نمایشگرها، در جانمایی شهر شاهرود بروز یافته و به‌جای آن‌که بین دو شهر سمنان و مشهد در سمت راست نقشه قرار گیرد، به جهت مقابل نقل مکان کرده و شهری بین قزوین و مشهد در نظر گرفته شده است.

هواپیماهای شرکت‌های هواپیمایی امارات پیشتر هم سابقه شیطنتی درج نام جعلی یا عنوان کلی «خلیج» به‌جای نام بین‌المللی و رسمی «خلیج فارس» داشتند که در زمان خود با واکنش‌هایی مواجه شد. حالا هم در نقشه‌های پروازهای یادشده از درج نام «خلیج فارس» و «دریای عمان» از اساس صرف نظر شده است. این در حالی است که نام «دریای خزر» و حتی برخی مناطق جغرافیایی داخل ایران و شهرهای کشورهای همسایه در این نقشه‌ها درج شده است.

نکته دیگر این‌که وقتی پروازهای این شرکت‌های هواپیمایی به مقصد یا از مبداء شهر و پایتخت کشوری انجام می‌شود، تیم پروازی نکات هشداری و خوش‌آمدگویی‌ها و ارایه اطلاعات را علاوه بر زبان عربی و انگلیسی، به زبان رسمی مبداء و مقصد یادشده هم ارایه می‌کنند. مثلا در پروازهای این شرکت‌ها از یا به سئول یا شانگهای و پکن، مطالب یادشده به زبان‌های کره‌یی و چینی هم ارایه می‌شوند؛ اما دست کم در پروازهای به مقصد یا از مبداء تهران که معمولا بیشتر مسافران آن را شهروندان ایرانی تشکیل می‌دهند، چنین روندی رعایت نمی‌شود. شرکت هواپیمایی کشور قطر نیز در این زمینه شرایط مشابهی دارد.

این در شرایطی است که شرکت‌های یادشده روزانه پروازهای متعددی به ایران و برعکس دارند و معمولا بسیاری از پروازهای شهروندان کشورمان به مقصدهای دور و نزدیک از طریق پروازهای ترانزیتی این کشورها انجام می‌شود. بدیهی است که هیچ‌کدام از این شرکت‌ها برای حفظ منفعت بیشتر، مایل نیستند مسافران ایرانی خود را از دست بدهند. وعده دادن برخی مشوق‌ها و تخفیف‌های لحظه آخری که ایمیل‌های ایرانی دریافت می‌کنند، شاهدی بر این مدعاست؛ اما با این حال از چندماه پیش، فرودگاه‌های ترانزیتی یادشده از تبدیل کردن ریال جمهوری اسلامی ایران در صرافی‌هایشان پرهیز می‌کنند. در حالی که در تابلوهای این صرافی‌ها حتا نرخ تبدیل ارز کشورهایی مانند نپال نیز به‌چشم می‌خورد و ارایه خدمات در این زمینه صورت می‌گیرد. البته اعمال محدودیت برای ریال ایران در صرافی‌های کشور امارات در آغاز، با اقدام‌های اعتراضی از سوی ایران مواجه شد؛ اما این روند یکجانبه همچنان تغییری نکرده و شرایط را برای گردشگران و مسافران ایرانی و نیز مسافران خارجی که ایران را برای سفر خود انتخاب کرده‌اند، کمی دشوار کرده است.