ملت ایران: چَشم، این عضو بارز به عنوان اولین حس از حواس پنجگانه یعنی بینایی شناخته می شود.

به گزارش روزگارنو، انواع گوناگونی از اندام‌های حساس به نور در موجودات زنده یافت می‌شود. ساده‌ترین انواع چشم‌ها تنها توان تشخیص وجود نور در پیرامون را دارند در صورتی‌که چشم‌های پیچیده‌تر قادرند شکل‌ها و رنگ‌ها را نیز از هم بازشناسند یا برخی حیوانات به طول موجهایی بیشتر از طول موج مرئی چشم انسان حساسند.

کوررنگی یکی از بیماری های چشمی است ریشه در ژنتیک فرد دارد. این بیماری یک اختلال ارثی است که در آن فرد قادر به تشخیص یک یا برخی رنگ‌ها نمی‌باشد. سلول‌های مخروطی چشم افراد کوررنگ فاقد رنگ‌دانه‌هایی هستند که موجب دیدن رنگ‌ها می‌شوند. به همین دلیل این افراد برخی رنگ‌ها را به شکل طیفی از رنگ‌های خاکستری و سیاه می‌بینند.

کوررنگی انواع مختلفی دارد که شایع‌ترین آن‌ها عدم توانایی در تشخیص رنگ سبز و قرمز از یکدیگر است.

داشتن مشکل در تشخیص اینکه جسمی قرمز است یا سبز، و یا آبی است یا زرد اصلی‌ترین علامت کوررنگی است. بر خلاف تصور عامه، دید افراد کور رنگ به ندرت خاکستری است.

به تازگی محققین ژاپنی توانسته اند بوسیله آزمایشات پی در پی از افراد کوررنگ، دنیا را از دید آنها به نمایش درآورند. آنها این تغییرات را بر روی آثار هنری هنرمندانی همچون ونگوک یا تصاویری که مخلوطی از رنگهای سبز و قرمز در آنها یافت می شود، نمایان کنند.

این محققین معتقدند که اگر در میان بازدید کنندگان این تصاویر افرادی هستند که هیچ گونه تفاوتی میان این تصاویر و نمونه مشابه شان نمیبینند، دچار کوررنگی هستند.

تصاویر اولی مربوط به چشمهای سالم و تصاویر دوم منعلق به دید با کوررنگی می باشد.

دنیا را اینبار از دید کوررنگ ها ببینید ! +تصاویر