ملت ایران: بر اساس سناریوی تدوین شده همزمان با وقوع زلزله فرضی ۵/۶ ریشتری که در اثر فعال شدن گسل نیاوران اتفاق افتاد، سازمان‌های تخصصی و نیروهای مردمی در قالب گروه‌های دوام، آتش‌نشان داوطلب و داوطلبان جمعیت هلال احمر در محل حاضر و براساس سناریو تنظیم‌شده امدادرسانی به آسیب‌دیدگان را آغاز کردند.

کیوان فاتحی‌منش دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه تهران گفت: در این مانور نیروهای مردمی دوام با همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک، شهرداری ناحیه و پلیس راهور اقدام به بازگشایی مسیر نمودند. همچنین نیروهای دوام و آتش‌نشان داوطلب که در محل حاضر بودند عملیات کنترل حریق سطحی و همچنین نجات مصدومان قابل انتقال به درمانگاه اضطراری را به انجام رساندند و آنها را به مسئولان اداره بهداشت که مدیریت درمانگاه اضطراری را برعهده داشتند، تحویل دادند.

وی افزود: سپس مصدومانی که نیاز به انتقال به مراکز درمانی داشتند با همکاری اداره بهداشت و توسط آمبولانس های اورژانس و هلال احمر و اداره بهداشت منتقل شدند. در این میان سازمانهای تخصصی متولی شریان های حیاتی از جمله ادارات برق، آب، گاز، مخابرات و… در محل(مجتمع مسکونی آتی ساز۲) حاضر و وظایف سازمانی خود را به انجام رساندند.

وی گفت: سازمان آتش نشانی برای اولین بار به منظور بررسی توانمندی سازمانی خود جهت امدادرسانی به برج های بلند مرتبه اقدام به انتقال شیلنگ آتش نشانی به طبقه بیست وپنجم و پشت بام نمود وحریق ایجاد شده را در آن طبقه کنترل کرد و پس از تخلیه مصدومان وساکنان ساختمان، اردوگاه اسکان اضطراری را با همکاری نیروهای مردمی دوام و معاونت امور شهری وشهرداری ناحیه ۹ در فضای ورزشی مجاور ساختمان برپا کرد و سایر سازمان‌های تخصصی هم بر اساس نیاز و به دستور فرمانده مانور(دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه) در محل حاضر و اقدامات لازم را به انجام رساندند.

همچنین اجرای برنامه تخلیه امن اضطراری در برج‌های مجتمع مسکونی آتی‌ساز ۲، تمرین اسکان اضطراری شهروندان ساکن در برج، اجرای عملیات اطفای حریق و نجات مصدومان از طبقات ۱۲ و ۲۵ برج توسط سازمان آتش نشانی، برگزاری مانور انسداد معابر و بازگشایی مسیرهای اضطراری در زمان بروز بحران، بررسی نحوه حضور تیم‌های عملیاتی سازمان‌های تخصصی عضو ستاد مدیریت بحران منطقه و پایدارسازی گروه‌های دوام سطح منطقه بخشی از اهداف برگزاری این مانور بود.