ملت ایران:

سبز:غذاهاى سبز رنگ حاوى مواد شیمیایى ضد سرطان هستند مثل انواع ایزوتیوسیانیت‌ها. در عین حال آنها حاوى لوتئین و زیزانتین هستند که این دو آنتى اکسیدان خطر از بین رفتن شبکیه را که یکى از علل اصلى نابینایى است، کاهش مى‌دهند.

زرد:غذاهاى زرد مملو از ویتامین C هستند و در عین حال برخى از صدمات ناشى از رادیکال هاى آزاد روى پوست را کاهش مى دهند.

نارنجى:این میوه‌ها حاوى بتاکاروتن هستند که باعثتقویت سیستم ایمنى می‌شوند و از آسیب هاى ناشى از رادیکال هاى آزاد که باعثپیرى زودرس مى شوند پیشگیرى مى کنند. مواد مغذى میوه هاى خانواده سیتروس(مرکبات) باعثبهبود سلامت دهان مى شوند.

قرمز:مواد غذایى قرمز رنگ لیکوپن دارند. این ماده یک ضدسرطان شناخته شده است. اسید الاجیک موجود در این محصولات نیز خطر آسیب دیدن DNA را کاهش مى دهد. فلاوینوئیدها که عمدتا در گیلاس، آلبالو و خانواده توت(تمشک و شاتوت و بلوبرى) یافت مى شوند، قدرت تدافعى آنتى اکسیدان‌ها را افزایش می‌دهند، از سلول‌ها در برابر صدمات ناشى از رادیکال هاى آزاد محافظت مى‌کنند. به حفظ عملکرد قواى استدلال و منطق در مغز کمک می‌کنند و جلوى پیرى را مى‌گیرند.

بنفش:انگور و کلم بنفش حاوى آنتوسیانین هستند که از سلول‌ها در برابر آسیب‌هاى اکسیداسیون محافظت مى‌کنند و در نتیجه آن ظهور علائم پیرى به تاخیر مى افتند. این مواد مغذى که مسئول رنگ تیره میوه‌ها هستند به فرآیند درک و استدلال کمک می‌کنند و سایر آنتى اکسیدان‌هاى موجود در آنها نیز ضد سرطان هستند.

سفید:پیاز، سیر، پیازچه و موسیر حاوى آلیسین و کوئرستین هستند که هر دو آنها خطر حمله قلبى را کاهش می‌دهند و به عملکرد سیستم ایمنى بهبود مى‌بخشند. گل کلم نیز حاوى سولفورافان است که یک ماده ضد سرطان به شمار می‌رود.

منبع: اطلاعات