گرانقیمت‌ ترین حیوانات دنیا را بشناسید

به گزارش ملت ایران به نقل از همشهری یکی از گرانقیمت ترین حیوانات در باغ وحش های مختلف دنیا، خرس های پاندا هستند.

کشور چین هرکدام از این خرس های پاندا را به مبلغ ۲ میلیون دلار به باغ وحش هایی در سن دیگو، آتلانتا، واشنگتن و ممفیس می فروشد.

تا به حال هیچ نوع خرسی در دنیا با این قیمت خرید و فروش نشده است و به همین خاطر پانداها در لیست گرانقیمت ترین حیوانات دنیا قرار گرفته اند.

البته به غیر از مبلغی که مسوولان باغ وحش باید برای هر پاندا بپردازند، ساخت محل زندگی مخصوص برای آنها و همچنین رژیم غذایی شان هم برای آنها بسیار پرهزینه است.

این هزینه چیزی در حدود ۶۰۰ هزار دلار در هر سال است. البته کشورهای دیگری نظیر تایلند و استرالای که خودشان هم خرس پاندا دارند. تنها مبلغ ۳۰۰ هزار دلار برای خریداری هر پاندا به چین می پردازند.

این حیوانات هم مانند دیگر هم نوعان خودشان بسیار عادی و معمولی به نظر می رسند، تنها شاید یک خصوصیت در آنها وجود داشته باشد که آنها را از دیگران جدا کرده و باعثمی شود تا به قیمت های بسیار بالایی فروخته شوند.

قیمت هایی که شاید تا سال های سال هیچ کدام از هم نوعانشان نتوانند رکورد آنها را بشکنند. البته اسم تعدادی از حیوانات میلیون دلاری هم به خاطر کمیاب بودن یا در معرض انقراض قرار داشتن، در لیست گرانقیمت ترین حیوانات دنیا ثبت شده است.

ماهی، ۳۹۶ هزار دلار

در ژانویه ۲۰۱۱ یک ماهی تن در توکیو به قیمت ۳۹۶ هزار دلار فروخته شد و لقب گرانقیمت ترین ماهی دنیا را گرفت. البته این ماهی غول پیکر، بزرگ ترین ماهی بلوفینی بود که تا به حال توسط صیادان در توکیو صید شده بود.

این ماهی بلوفن ۳۴۲ کیلوگرم وزن داشت و در یک مزایده به روش رسید. قبل از این در سال ۲۰۰۱ ماهی بلوفین دیگری در توکیو به مبلغ ۲۳۷ هزار دلار فروخته شده بود که به این بزرگی هم نبود. این ماهی به رستورانی در هنگ کنگ فروخته شد.

تنها غذایی که در این رستوران سرو می شود سوشی است و هر قطعه سوشی که با این ماهی درست شده باشد نیز به مبلغ ۴۰ دلار به فروش می رسد. از گوشت این ماهی می شد صدها سوشی بیشتر از یک ماهی بلوفین معمولی درست کرد که همین برای صاحب رستوران ارزش بسیار زیادی داشت. همچنین این ماهی غول پیکر هم به خاطر اندازه و هم قیمتش در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.

اسب، ۱۶ میلیون دلار

قیمت بیشتر اسب ها بستگی به سرعت، نژاد و لیاقتشان در میدان مسابقه دارد. اما این مشخصات تا چه حدی می تواند بر قیمت یک اسب تاثیر بگذارد. در سال ۱۹۸۵ یک اسب مسابقه در سیاتل به قیمت ۱۳ میلیون دلار فرخته شد که در آنزمان گرانقیمت ترین اسب دنیا لقب گرفت.

پس از آن هرگز کسی گمان نمی کرد که اسب دیگری بتواند این رکورد را بشکند. اما در سال ۲۰۰۶ این رکورد توسط کره اسبی ۲ ساله از فلوریدا شکسته شد. این اسب هک استالیون نام داشت پس از دوبار پیروزی در مسابقات اسب سواری در کنتاکی، در یک حراجی فروخته شد.

استالیون توانست از ۱۵۴ اسب رقیب خود با فاصله ای چشمگیر جلو بزند. این اسب تنها دو سال پس از فروش در مسابقات شرکت کرد و هر بار هم پیروز میدان بود. تا اینکه پس از پیروزی در مسابقه آخر و کسب ۱۰ میلیون دلار جایزه برای صاحبش برای همیشه بازنشسته شد.

شتر، ۳ میلیون دلار

یک شتر کویتی به نام بدرور در سال ۲۰۱۱ به مبلغ ۳ میلیون دلار فروخته شد و به همین خاطر به عنوان گرانقیمت ترین شتر جهان در کتاب رکوردهای گینس هم ثبت شد. طبق گفته های صاحبش این شتر بسیار زیبا و منحصر به فرد است و همین موضوع آن را از دیگر شترها متمایز می کند. البته این قیمت مربوط به گوشت، شیر و دیگر محصولاتی که می توان از یک شتر به دست آورد نیست بلکه به خاطر نژاد آن است که از نوع خاصی است. زاد و ولد این نوع شتر در سال خیلی بیشتر از شترهای معمولی است و همین باعثمی شود تا صاحب جدیدش بتواند به سرعت گله ای از این نوع شتر داشته باشد. شیخ محمدبن راشد صاحب جدید این شتر بود که آن را از یک حراجی به نفع خیریه خریداری کرد. البته این پول به خاطر پرداخت به خیریه خیلی بیشتر از قیمتی بود که این شتر می ارزید.

سگ، یک میلیون و ۶۰۰ هزار دلار

بیگ اسپلش نام گرانقیمت ترین سگ دنیاست که پس از اینکه توسط مردی چینی خریداری شد به هنگ دانگ تغییر نام داد. این سگ ۱۱ ماهه با موهای قرمزش در مارس ۲۰۱۱ توسط صاحب یک معدن زغال سنگ خریداری شد.

نژاد این سگ تبتی به طور معمول یکی از گران ترین نژادهای سگ در دنیاست اما هیچ کدام از آنها تا به حال با چنین قیمتی خریداری نشده بود. «لولیانگ» پرورش دهنده این سگ در مصاحبه با دیلی میل گفت: «من برای پرورش این سگ ها تا به حال پول بسیار زیادی خرج کرده ام. حتی بیشتر پولی را که از فروش آنها دریافت می کنم برای مجهزکردن محل زندگی و غذای آنها صرف می کنم. بیگ اسپلش علاوه بر زیبایی بسیار باهوش است اما دلیلی اصلی گرانی آن علاقه شدیدی است که چینی ها به تازگی به این نوع سگ پیدا کرده اند و حاضرند هر مقدار پول برای به دست آوردن یکی از آنها بپردازند.»

گاو، یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار

میسی یک گاو کاملا معمولی است ولی موضوعی که باعثشد تا به گرانقیمت ترین گاو دنیا تبدیل شود، محل زندگی او بود. میسی در گاوداری هولستین پرورش پیدا کرد که بزرگ ترین و مشهورترین مرکز عرضه لبنیات در کانادا به حساب می آید. به همین خاطر است که دامداران گاوهای آن را از بهترین نوع گاوها می دانند و معتقدند که این گاوها تغذیه سالمی دارند.

میسی در سال ۲۰۰۹ و زمانی که سه سال داشت، در یک حراجی به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار فروخته شد. این دومین باری بود که یک گاو به قیمتی بسیار بالا خریداری می شد. اما قیمت میسی ۸۰۰ هزار دلار گران تر از قیت گاو قبلی بود.

صاحب این گاو، بلایس تامپسون در زمان فروش گاوش گفت: «میسی یکی از بهترین نمونه های گاو در شمال آمریکاست و به خاطر سن کمش بسیار ارزشمند است. حتی هم اکنون ما برای پرورش گاوهایی با مشخصات میسی از ژن او استفاده می کنیم.»

گوسفند، ۳۷۶ هزار دلار

دور نوال گران ترین گوسفندی است که تا به حال در دنیا فروخته شده است. گراهام موریسون صاحب این گوسفند ۸ ماهه اسکاتلندی گفت: «دور نوال یکی از بهترین نوع گوسفندان در دنیاست که بیشترین میزان پشم را دارد. این گوسفند ها بدنی بسیار مقاوم دارند و حتی ارزش آنها بیشتر از قیمتی است که دور نوال فروخته شد. زیرا هر سال از فروش پشم آن مبلغی چندبرابر قیمت خریداری شده نصیب صاحبش خواهد شد.»

قبل از این گوسفند، گران ترین گوسفندی که در دنیا خریداری شده بود، یک گوسفند استرالیایی بود که در سال ۱۹۸۹ به مبلغ ۳۳۵ هزار دلار به فروش رسید. تا اینکه بالاخره پس از ۲۰ سال دورنوال توانست رکورد آن را بشکند. موریسون هنوز هم در تلاش است تا گوسفندانی با همان مشخصات پرورش داده و به قیمت بسیار بالا بفروشد.

کبوتر، ۳۲۸ هزار دلا

هوژن یو که یک سرمایه دار چینی است برای شرکت در مسابقات کبوتران در سال ۲۰۱۱، یک کبوتر هلندی را به مبلغ ۳۲۸ هزار دلار خریداری کرد. مبلغی که تا به حال حتی برای بهترین نوع کبوتر در دنیا نیز پرداخت نشده است. جالب اینجاست که او حتی کبوتر را از نزدیک هم ندیده بود و آن را از طریق وب سایت خریداری کرد. به غیر از این کبوتر بقیه ۲۴۵ کبوتر دیگر قرار داده شده در سایت، جمعا به مبلغ ۲ میلیون دلار فروخته شدند و همین امر باعثشد تا کبوتر یو به عنوان گرانقیمت ترین کبوتر جهان شناخته شود.

البته بخت با یو یار بوده و با همین کبوتر توانست در مسابقه پیروز و مبلغ ۱/۱ میلیون دلار جایزه بگیرد. او صاحب یکی از بزرگ ترین کلکسیون های کبوترهای مسابقه در چین است و قصد دارد تا با خرید کبوتران هلندی این نوع را برای مسابقات پرورش دهد.

موش، ۲۶۹ هزار دلار

در نگاه اول یک موش کاملا معمولی به نظر می رسد مانند بقیه موش ها، اما یک تفاوت بزرگ با هم نوعان خود دارد و آن هم آزمایشاتی است که دانشمندان سوئدی روی این موش انجام داده اند.

آنها معتقدند این موش که تی جی ۲۵۷۶ نام دارد، می تواند کلیدی اساسی برای حل مشکل آلزایمر باشد. این دانشمندان توانستند کاری کنند که این موش در ابتدا دچار آلزایمر شده و حالا موفق شده اند تا با چندین روش درمانی جلوی کوچک شدن مغز این موش را گرفته و موضوعاتی را دوباره به آن یادآوری کنند.

این موش برای تحقیقات بیشتر به مرکز علمی دیگری در همان سوئد به مبلغ ۲۶۹ هزار دلار فروخته شد و به همین خاطر گرانقیمت ترین موش جهان لقب گرفت.

شیرهای سفید، ۱۳۸ هزار دلار

توله شیرهای سفید از کمیاب ترین و گرانقیت ترین انواع شیرها در دنیا هستند که بیشتر در جنوب آفریقا یافت می شوند. البته این شیرها آلبینو نبوده و نژادشان به این شکل است. به خاطر کمیاب بودن این نوع شیرها، به دام انداختن و گفتن آنها نیز بسیار سخت است.

حتی گاهی شیرهای آلبینو به اشتباه جای این شیرهای سفید به دام می افتند که باتوجه به رنگ چشمانشان می توان نمونه اصلی را از آنها تشخیص داد. این شیرها برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ فروخته شدند اما در آن زمان هیچ کس ارزش واقعی آنها را به درستی نمی دانست.

در سال ۲۰۰۹ نیز نمونه ای دیگر از این شیرها که توسط یک شکارچی آمریکایی به دام افتاده بود به قیمت ۱۳۸ هزار دلار به فروش رسید و به همین خاطر لقب گرانقیمت ترین شیر دنیا را گرفت. طبق تحقیقات به طور کلی ۳۰۰ عدد از این شیرها در سراسر دنیا وجود دارند که با شکار بی رویه منقرض خواهند شد.