ملت ایران:گرچه نام کشور ما با دانشگاه جندی شاپور در زمان ساسانیان جزو اولین کشورها در پایه گذاری دانشگاه مطرح است اما همانند یونان و روم این دانشگاهها بعد از گذشت قرون یا از یاد رفته و یا تغییر ماهیت کلی داده اند. در این میان هستند دانشگاههایی که هنوز پا بر جا هستند
دانشگاه الازهر
دانشگاه الازهر که در بین سال های ۹۷۰ تا ۹۷۲ به عنوان یک مدرسه در شهر قاهره مصر پایه گذاری شد، مرکز اصلی ادبیات عربی و علوم اسلامی سنی در جهان است.
جامع الأزهر از مهمترین مساجد مصر است. محمد العربی فرمانده خلیفه فاطمی عبدالحمید بن محمد علی فاطمی آن را تأسیس نمود، تا مسجد و مدرسه ای باشد که مبلغین فاطمیان راتربیت نماید و مذهب اسماعیلی شیعه که مذهب فاطمیون مصر بود، را ترویج نمایند. و بنای آن بعد از فتح مصر در ۱۴ رمضان سال ۳۵۹(قمری)(۹۷۰(میلادی)) آغاز گردید.
دانشگاه بولونیا
دانشگاه بولونیا، دومین دانشگاه معتبر ایتالیا، قدیمی ترین دانشگاه جهان است. تا سال ۲۰۰۰ میلادی تصور بر این بود که دانشگاه بولونیا در سال ۱۱۵۸ میلادی به دستور و با حمایت فردریک بار با روسای اول تاسیس شده است. اما در سال ۲۰۰۰ تعدادی از مورخان مدارکی کشف و سپس تفسیر کردند که بر طبق آن ها تاریخ احداثاین دانشگاه به سال ۱۰۸۸ میلادی، یعنی حدود ۹۲۰ سال پیش بازمی گردد. شاید از همین روست که با شروع هزاره سوم، شعار دانشگاه به «مادر تمام مطالعات» تغییر کرده است. از طرف دیگر، بعضی محققان بر این عقیده اند که این دانشگاه را نمی توان قدیمی ترین دانشگاه جهان دانست، بلکه باید صرفا، دانشگاه بولونیا را قدیمی ترین دانشگاه در جهان غرب در نظر گرفت.
دانشگاه سوربن
دانشگاه سوربن پاریس: تاریخ دقیق احداثاین دانشگاه روشن نیست اما به طور قطع از سال ۱۰۹۶ تا کنون وجود داشته است. این دانشگاه به عنوان سیزدهمین دانشگاه جهان در سال ۱۹۷۰ شناخته شد و پس از احداثکالج سوربن درسال ۱۲۵۷ اغلب به عنوان دانشگاه سوربن شهرت داشته است. این دانشگاه از قرن دوازدهم میلادی در همکاری با دانشگاه نوتردام به عنوان مرکزی برای آموزش هنرها، پزشکی، حقوق و الهیات شهرت بسیار یافت.
دانشگاه آکسفورد
دانشگاه آکسفورد که در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد، قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان به شمار می رود. با این که تاریخ دقیق تاسیس این دانشگاه معلوم نیست اما قدیمی ترین اسناد باقی مانده از گذشته نشان می دهد که از سال ۱۰۹۶ فرایند آموزش در آکسفورد جریان داشته است. دانشگاه آکسفورد در زمرهٔ برترین مراکز آکادمیک در جهان شمرده می شود.
دانشگاه مون پیلیه
دانشگاه مون پیلیه در فرانسه نیز از نظر بنا بسیار قدیمی تر از ۱۱۵۰ یعنی زمانی است که کار خود را به عنوان دانشگاه آغاز کرده است. این دانشگاه توسط پاپ نیکلاس در سال ۱۲۸۹ از طریق یکی کردن و ادغام تمام مدارس و کالج های موجود دریک دانشگاه واحد شکل گرفت و درسال ۱۷۹۳ ودر جریان انقلاب فرانسه تعطیل شد اما دوباره در سال ۱۸۱۰ تاسیس شد و سپس در سال ۱۹۶۹ به مرکز آموزش تمام علوم و تکنولوژی های نوین روز مبدل شد.
دانشگاه کمبریج
دانشگاه کمبریج در شهر کمبریج، پایتخت کنت نشین کمبریجشایر، در کناره رودخانهٔ کَم، واقع شده است. این دانشگاه در شمال شرقی لندن در غرب کشور انگلستان قرار دارد. این دانشگاه دارای ۵۴ کالج و دانشکده است. دانشگاه کمبریج، دومین دانشگاه قدیمی کشور انگلستان است.
دانشگاه سالامانکا
این دانشگاه در اسپانیا نیز در سال ۱۲۱۸ تشکیل شد. این دانشگاه امروز نیز به عنوان دانشگاه فعالیت دارد و عمدتا در زمینه آموزش علوم انسانی و مطالعات زبان شناسی تمرکز دارد.
دانشگاه پادوا
دانشگاه پادوا در ایتالیا در سال ۱۲۲۲ یعنی ۲۷۰ سال قبل از سفر کریستف کلمب در اقیانوس اطلس در سال ۱۴۹۲ میلادی در این کشور احداثشد. این دانشگاه نیز پس از این که برخی از استادان دانشگاه بولونیا با هدف کسب آزادی های بیشتر آکادمیک آن دانشگاه را ترک کردند، شکل گرفت.
این دانشگاه به ویژه در زمینه تئاتر مورد توجه و علاقه هنرمندان و نیز مطالعه در زمینه علوم مربوط به آناتومی بدن انسان است. باغ و موزه های این دانشگاه در سال ۱۵۴۵ شکل گرفت که به عنوان به ویژه از نظر گیاه شناسی و تاریخ ارزش بسیار دارد.
۴۵۳۰۱