در لیست جدید وارداتی ها، یک نام نه چندان غریبه به چشم می خورد. خودرویی با برند هیوندای که بی اندازه شبیه سوناتا از آب درآمده است.الانترادر حالی در اتاق انتظار گمرک خاک می خورد که رقبای سرسختی برایش دندان تیز کرده اند.

به گزارش ملت ایران به نقل از بازار خبر، گمرک، آمار واردات و صادرات کل کشور طی سه ماهه ابتدایی سال را منتشر کرد.

در این گزارش، لیستی از خودروهای آشنا به چشم می خورد. کیا موتور که با انواع و اقسام اسپرتیج ها، سراتوها و موهاوی ها قسمت اعظم جدول را به خود اختصاص داده است. بعد از آن تویوتا را می بینیم که هم چنان با مدل های جدید کمری خود مانور می دهد. مدل های سبک مرسدس بنز و ب ام و مشاهده می شود. اما در بین وارداتی های هیوندای غیر از توسان ها و سوناتاها، یک نام نه چندان آشنا به چشم می خورد؛ هیوندای الانترا. همان آوانته

درست ۲۳ سال است که هیوندای چیزی تولید می کند که کل دنیا را گرفتار کرده. از ۱۹۹۰ به این سو این شرکت با معرفی Elantra که در ایران و برخی کشورهای دیگر با نام Avante معرفی می شود، سود کلانی از فروش بی نظیر آن کسب کرد.

هیوندای دهه ۹۰، خودروسازی بود که به شدت تلاش می کرد از بزرگان درس بگیرد. به طوری که روی الانترا یا همان آوانته های اولیه اش پیشرانه میتسوبیشی ژاپن را نصب می کرد. هنوز هم می شود نسل اول این خودرو را در بازار دست دوم های ایران مشاهده کرد.

نسلی که بین ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ تولید می شد. نسل بعد زمانی بود که این شرکت تصور می کرد خیلی در بحثطراحی توانمند است. از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ به طور قطع یکی از نامطلوب ترین الانتراها و چه بسا هیوندای ها را دیدیم. مدل استیشن و پیشرانه های ۲ لیتری در این دوره تولید شدند.

نسل سوم حکایت دیگری برای ما دارد. آن زمان که خودروسازان کرمان هنوز سراغ چینی ها نرفته بودند و بازار با انواع دووها و هیوندای ها روزهای خوب و با کیفیتی را پشت سر می گذاشت، آوانته به عنوان یک سدان مرغوب و مقرون به صرفه راهی بازار ایران شد. این آوانته فیس لیفت GLS نسل سوم تولیدات بود. خودرویی که برای اولین بار توانست راهی بازار آمریکا و اروپا شود. همان طور که همه می دانیم قیافه اش مقبول و منطقی بود. قطعاتش اگر نگوییم فوق العاده باید گفت که با کیفیت عالی تولید می شدند. کسی تا به حال از خرابی وخیم آوانته اعتراض نکرده است.

جعبه دنده اتوماتیک و یک پیشرانه قدرتمند ۲ لیتری را که در نظر می گرفتی، با بیست و سه چهار میلیون آن موقع هرگز سراغ انتخاب دیگری نمی رفتی. دقیقاً به خاطر همین ویژگی ها بود که محبوبیتش اوج گرفت و تولید آن به شدت گسترش یافت. حالا دیگر چین، ونزوئلا، روسیه، اوکراین، تایوان و همانطور که گفتیم ایران نیز به جمع تولیدکنندگان آن اضافه شده بودند. نسل سوم با تمام شهرتش بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ در تاریخ ثبت شد.

همان سالی که دنیا داشت با آوانته نسل سه خداحافظی می کرد، نسل چهارم به سرعت معرفی شد. باز هم مرض خاص بودن در بین طراحان هیوندای شیوع پیدا کرد و این مدل دوباره به دو نسل قبل بازگشت. چراغ هایش بزرگ شدند و زوایای بدنه نرم.

از دور خودرویی فربه به چشم می آمد. البته باید اشاره کرد که جنجال ها فقط مربوط به چهره می شد چرا که از نظر فنی و ایمنی به کلی می توانست با سلیقه بازارهای جهانی هم خوانی داشته باشد. به طوری که الانترای نسل چهار توانست از موسسه ایمنی IIHS آمریکا رتبه Good دریافت کند. حتی روی این مدل ESC کنترل الکترونیکی پایداری نیز نصب شد.

مدتی بعد LG برای آن یک سیستم نقشه خوان طراحی کرد. کارایی و مکانیزم این خودرو بارها از سوی موسسات و مجلات معتبری چون «جی دی پاور» و «کانسیومر ریپورت» تایید و تحسین شده بود. کیا موتورز تقریباً با معرفی این مدل بود که توانست پایه و اساس Cerato را طراحی کند.

آنچه منتظرش هستیم

از سال ۲۰۰۸ هیوندای با استخدام یکی از خبره ترین طراحان دنیا به کلی ساز و کار خود را متحول کرد. دقت کنید تقریباً بعد از آن بود که انواع سانتافه ها، سوناتاها، آزراها، توسان ها، جنسیس ها و وراکروزها با چهره هایی دلفریب راهی بازار شدند.

نسل پنجم آوانته در سال ۲۰۱۱ هم یکی از آن ها. خودرویی مدرن که به وضوح می شود ژن طراحی مدل های جدید سوناتا و i۳۰ را دید. جالب است بدانید تنها سه خط تولید، این الانترا را می سازند. خود کره، تایوان و البته آلابامای آمریکا. محصولی که کلاس های کوپه و سدان آن نیز تولید شده است. برای این خودرو سه نوع پیشرانه در نظر گرفته شده است. ۱.۶ لیتری Gamma، ۱.۸ لیتری NU و ۲ لیتری Theta که هر سه با توجه به قوانین جدید می توانند کاندیدای ورود باشند.

جعبه دنده ها نیز شامل ۶ سرعته دستی و اتوماتیک خواهند بود. به احتمال ۹۹ درصد نسخه اتوماتیک وارد بازار ایران می شود. تغییر قیافه این خودرو تنها با جسورتر شدن چراغ ها و جلوپنجره و سپرها همراه نبوده است. کاهش ضریب اصطکاک مقابل هوا نیز یکی از ویژگی های این الانترا است. شاید حجم پیشرانه ها آشنا باشد ولی هیوندای به تایید موسسه EPA آمریکا هر سه این پیشرانه ها را تقویت و به عبارتی بهینه کرده است.

اجازه بدهید حالا که اینجا هستیم به داستان جنجال بزرگ این خودرو در بازار آمریکا اشاره کنیم. شرکت های خودروسازی قدرت، گشتاور، ابعاد، سرعت و خلاصه کلیه مشخصات فنی محصولات خود را در کاتالوگ های رسمی در اختیار خریدار(خواه یک فرد خواه یک کشور) قرار می دهند. این هیوندای به همراه چند مدل دیگر در کنار برخی از تولیدات کیاموتورز سال گذشته میلادی محکوم به درج اطلاعات نادرست در قسمت مصرف سوخت شدند.

اتهامی که می توانست به اعتبار جهانی این خودروساز لطمه بزند. البته قضیه با مطرح کردن این نکته که عدد مربوطه مربوط به بازارهای دیگر است و برای بازار آمریکا مصرف به گونه ای دیگر خواهد بود، فیصله پیدا کرد.

این داستان زمانی فاش شد که سایت «پاپیولار مکانیک» در تست های درازمدت مصرف میانگین این خودرو را بررسی می کرد.

این خودرو چه دارد؟

الانترا با ۸ نوع ترکیب رنگی برای بیرون و ۳ نوع رنگ بندی برای داخل کابین تولید می شود. از نظر ایمنی ۵ ستاره ای که از NHTSA کسب کرده است، نگرانی را برطرف می کند. این خودرو ۱۰ سال یا ۱۶۰ هزار کیلومتر گارانتی شده است.

این خودرو قوی تر از کرولا است. محض اطلاع آنهایی که این کره ای را با آن ژاپنی هی مقایسه می کنند. حتی فضای داخلی اش از سیویک نیز بیشتر است. روی کنسول این خودرو یک صفحه LCD لمسی ۷ اینچی نصب شده است که تصویر دوربین عقب را نمایش می دهد. روی مدل های GLS می توان سیستم صوتی ۳۶۰ واتی حرفه ای را دید. روی همین مدل سان روف هم تعبیه شده است. تهویه مطبوع دو حالته و گرم کن تنها برای سرنشینان جلو تعبیه شده است.

در تست های میدانی مجلات خارجی به این نکته اشاره شده است که معکوس کشیدن روی جعبه دنده اتوماتیک این خودرو به کندی همراه است. شتاب گیری و گشتاورش هم نسبت به رقبا تعریف چندانی ندارد.

در بازار ایران

طبق گزارش گمرک، هیوندای الانترای سفید ۲۰۱۳ با قیمت جهانی ۱۶ هزار و ۵۰۰ دلار وارد شده که ارزش ریالی آن ۴۰ میلیون و ۸۷۷ تومان است. این تازه می شود قیمت خام خودرو. از آنجایی که ارزان ترین محصول هیوندای i۲۰ است که آن هم ۸۵ میلیون تومان قیمت خورده، هرگز پیش بینی نمی شود این خودرو از i۲۰ ارزان تر باشد.

هزینه های شماره گذاری، حمل و نقل، مجوزهای ثبت، عوارض و مهم تر از همه سود عرضه کننده را که در نظر بگیری بابت چنین خودرویی حداقل باید در بازار بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد. آن وقت می دانید یعنی چه؟

یعنی هیوندای الانترای ۲۰۱۳ یا همان نسل جدید آوانته رقیبی شده است برای مزدا۳ هاچ بک تیپ ۳ که ۱۱۸ میلیون قیمت دارد. مدل سدان این خودرو ۱۱۶ میلیون می ارزد. شما با این پول از بین کمری ها باید مدل ۲۰۱۲ GL را انتخاب کنید. مدل ۲۰۱۳ یاریس ۱۰۰ میلیون قیمت خورده است.

جدی ترین رقیب این خودرو کرولا XLI است که بین ۱۱۵ تا ۱۲۳ میلیون تومان خرید و فروش می شود. به غیر از آن در شرکت هم وطن سراتو چهار درب ۲۰۰۰ سی سی را می بینیم که ۱۱۵ میلیون تومان می ارزد. شاید مشتری هیوندای الانترای جدید بدش نیاید روی خرید ام جی ۶ هم حساب کند که حداقل ۹۸ میلیون تومان است. شاید با این بشود یک رنو فلوئنس خانوادگی هم خرید که ۱۱۴ میلیون تومان می ارزد. آخرین پیشنهاد ما خرید آلفارومئوهای میتو فول و نیمه فول است که بین ۱۰۵ تا ۱۱۴ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

Specifications

Hyundai Elantra MD

حجم پیشرانه(cc)

۱۷۹۵

حجم هر سیلندر(cc)

۴۴۸.۷

آرایش

چهار سیلندر خطی

قدرت(hp*rpm)

۱۴۸ در ۶۵۰۰

بازده قدرت(hp*lit)

۸۷

گشتاور(nm*rpm)

۱۷۷ در ۴۷۰۰

بازده گشتاور(nm*lit)

۱۰۴.۱

قطر سیلندر(mm)

۸۵.۴

نسبت تراکم

۱۰ بر یک

شتاب صفر تا ۱۰۰(sec)

۹.۱

سرعت نهایی(km / h)

۲۰۰

جعبه دنده

۶ سرعته اتوماتیک

فاصله دو محور(mm)

۲۶۵۰

نوع انتقال قدرت

FWD- محور متحرک جلو

طول، عرض و ارتفاع(mm)

۴۵۰۶-۱۷۷۵ - ۱۴۸۱

اندازه تایر(in)

۲۶۵.۶۵ - ۱۶

فضای سرنشین(lit)

۲۸۶۰

فضای قسمت بار(lit)

۴۱۹

گردش فرمان(m)

۱۱

اندازه ترمز(in)

جلو: ۳۰۰ عقب: ۲۸۵

وزن(kg)

۱۲۴۶

توان کششی(kg)

۱۲۰۷

حجم باک(lit)

۵۳

مصرف میانگین(lit)

۷.۱

قیمت

خارج: شروع از ۱۶ هزار و ۵۰۰ دلار

داخل: احتمالاً بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان