به گزارش سرویس فن آوری ملت ایران، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ۲۸۵ میلیون نفر در سراسر جهان نابینا و یا دچار مشکلات بینایی هستند. درمان این عارضه اغلب ساده و مشخص است و استفاده از یک جفت عینک و یا انجام عمل آب مروارید می تواند تا حدود زیادی مشکلات این افراد را برطرف کند. برای تشخیص و انجام این کار چشم پزشکان در سراسر جهانو حتی در کشور های فقیر به فعالیت مشغول هستند.

با این حال دکتر آندرو باستاوروز از دانشگاه بهداشت و طب مناطق حاره ای در لندن اعتقاد دارد، تشخیص بیماری نیز پیدا کردن بیماران بزرگترین مسئله در چشم‌پزشکی است.

او می گوید: " بسیاری افرادی که نیاز مبرم به امکانات و معالجات چشم پزشکی دارند، معمولا از بیماری خود آگاه نمی شوند و این به خاطر آن است که از امکانات فاصله زیادی دارند. "

برای حل این مشکل دکتر باستاوروز و همکارانش دست به دامن موبایل و تکنولوژی روز شده اند.

او در حال کار بر روی یک اپلیکیشن موبایل به نام " Peek " است و ۵۰۰۰ نفر از مردم کنیا را توسط آن مورد معاینه قرار داده است. کلمه " پیک " مخفف(Portable Eye Examination Kit) به معنای " جعبه قابل حمل معاینه چشم " است.

این نرم افزار با استفاده از دوربین موبایل های هوشمند، اقدام به اسکن عدسی چشم کرده و مشخص می کند که آیا چشم دچار مشکلات آب مروارید شده است یا خیر.

اپلیکیشن پیک همچنین این قابلیت را دارد که با استفاده از نور فلاش دوربین موبایل، شبکیه چشم را که در پشت چشم قرار دارد، روشن و نمایان سازد و آن را از نظر وجود مشکلات شبکیه، مورد بررسی و معاینه قرار دهد.

رکورد ها و سوابق معاینه بیمار با استفاده از این اپلیکیشن، می تواند در حافظه موبایل ذخیره و برای پزشک ارسال شود. حتی با استفاده از GPS می توان مکان دقیق وجود عارضه در چشم را برای پزشک ارسال نمود.

استفاده از موبایل به همراه این نرم افزار به مراتب ارزاتر از ابتدایی ترین تجهیزات و معاینات چشم پزشکی خواهد بود و می تواند بطور موثری، حتی در مناطق دورافتاده جهان، مورد استفاده قرار گیرد.