برخی از عادات روزمره زندگی با تاثیر منفی بر اندامهای بدن، موجب پیری زودرس آن‌ها می‌شود.

_ تماشای تلویزیون
در حالیکه اکثر مردم تماشای تلویزیون را تنها موجب تضعیف بینایی خود می‌دانند، باید گفت که براساس تحقیقات کار‌شناسان دانشگاه کوئینزلند، به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون، ۲۲ دقیقه از طول عمر انسان کم می‌شود.
همچنین؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد، تماشای تلویزیون خطر ابتلا به الزایمر را بطور محسوسی افزایش می‌دهد.

_ نوشیدن مایعات با نی
نوشیدن مایعات با استفاده از نی یا از طریق بطری‌های آنکه معمولا در بازیهای ورزشی و توسط ورزشکاران مشاهده می‌شود، عملکردی مانند سیگار کشیدن داشته و با جمع کردن دهان موجب پیدایش چین و چروک در این ناحیه می‌شود.
این چروک‌ها چهره فرد را پیر‌تر نشان می‌دهد.

_ خیلی زیاد یا خیلی کم ورزش کردن
فواید ورزش برای سلامتی و شادابی بدن بر هیچکس پوشیده نیست.
ورزش کردن موجب ایمنی در برابر ابتلا به آلزایمر، درمان بیماریهای روحی و روانی، افزایش جریان خون و در نتیجه شادابی و جوانی پوست می‌گردد، اما افراط در ورزش نیز می‌تواند موجب سختی مفاصل و آسیب‌های غیرقابل درمان به استخوان‌ها شود.

_ استفاده از دستگاه‌های گرمازا
بسیاری از مردم از روشهای مختلف برای جوانسازی پوست خود استفاده می‌کنند، در حالیکه نمی‌دانند طرز زندگی آن‌ها موجب پیری زودرس آنان شده، بدون آنکه متوجه آن باشند.
بخاری‌ها و وسایل گرمازا با گرمای تولیدی خود موجب از بین رفتن رطوبت محیط و در نتیجه خشکی پوست می‌شود.
یکی از آثار منفی نبود رطوبت در محیط زندگی، چروک شدن پوست می‌باشد. قراردادن یک لیوان آب در محیط یا پوشیدن لباسهای کلفت در خانه برای گرم شدن، برای سلامت پوست مناسب‌تر است.

_ مصرف شکر
درست است که همه از مضرات شکر برای سلامتی بدن آگاه هستند، اما اینکه شکر تاثیر قوی تری از نور خورشید و سیگار بر چین و چروک پوست دارند، نکته فراموش شده‌ای است.
هنگامیکه سطح شکر در خون بالا می‌رود، پروسه‌ای به نام «گلیکیشن» رخ می‌دهد که کلاژن پوست را تخریب و موجب چروک و آویزان شدن آن می‌شوند.

_ شغل
در حالیکه هریک از انسان‌ها در مشاغلی مشغول به کار هستند، که برای سایرین مفید و موثر است، اما بطور غیر مستقیم موجب تضعیف و رکود تدریجی قوای بدن فرد می‌گردد.
براساس تحقیقات دانشمندان کار منبع اصلی استرس و در نتیجه بیماریهای قلبی و تحلیل سلول‌ها می‌باشد.
بعلاوه صرف وقت زیاد در محل کار به معنی کاهش وقت برای فعالیت‌های مفیدی چون ورزش کردن، تهیه و مصرف غذاهای سالم و خواب کافی می‌باشد.
برای کاهش این آسیب‌ها باید ساعات کاری خود را کاهش و بخشی از ساعات عصر و تعطیلات آخر هفته را به اینگونه فعالیت‌های مفید اختصاص داد.

_ صابون
ممکن است تصور کنید صابون بهترین دوست برای پوست شماست، اما کاملا در اشتباهید.
پوست دارای پوششی اسیدی است که بعنوان حصاری طبیعی عمل می‌کند.
با استفاده از صابون این لایه روغنی محافظ از روی پوست شسته شده و علاوه بر خشکی پوست، آسیب پذیری آن در برابر باکتری‌ها و آلودگی‌ها نیز بیشتر می‌شود.
صابونهای با PH طبیعی و فاقد مواد شیمیایی می‌تواند راه حلی برای این کار باشند.

_ استفاده از هدفون و هندزفری
کاهش شنوایی، یکی از نشانه‌های کهولت سن محسوب می‌شود، اما استفاده از هدفون و هندزفری برای گوش دادن به موزیک، می‌تواند روند سنگینی گوش را تسریع کند.
موسیقی با صدای بلند آثار مخرب آن‌ها را تشدید می‌کند.

_ خوابیدن
خوابیدن طولانی روی یک سمت بدن و فشار درازمدت یک طرف صورت روی بالش موجب پیدایش خطوطی در چهره می‌شود که در صورت تکرار آن، این خطوط برای همیشه روی صورت می‌مانند.
قرار گرفتن صورت روی بالشی همچنین رطوبت پوست را گرفته و خشکی و چین و چروک ایجاد می‌کند.
به پشت خوابیدن و استفاده از ابریشم و ساتن بعنوان روبالشی، تاثیر بسزایی در کاهش این اثرات دارد.

_ رژیم غذایی کم چرب
برخی از افراد برای جلوگیری از چاقی و بیماریهای قلبی، چربی‌ها را بطور کامل از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند، در حالیکه نبود چربی‌های مفیدی مانند امگا ۳ در بدن تاثیرات مخربی بر بدن بخصوص در پوست دارند.

روغن زیتون، روغن کنجد و روغن ماهی نه تنها مضر نبوده؛ بلکه سلامتی و جوانی پوست و افزایش قوای جسمی را بدنبال دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران