سال هاست که ماهی های قرمز، زینت بخش سفره های هفت سین ما در ایام نوروز می باشند و سفره هفت سین بدون آن ها، رنگ و لعابی ندارد و بوی طراوت نمی دهد. اما تا کنون یک بار هم شده، همانند سایر اقلام خریداریتان در این ایام، در خرید این زینت بخش سفره هفت سین و نوید بخش بهاری وسواس به خرج داده و بهترین آن را انتخاب کنید و حتی پس از انتخاب، در نگاهداری آن نهایت کوشایی را داشته باشید.

نمی دانم چه پاسخی می دهید، …

اما اگر این چنین است و خرید ماهی عید برایتان اهمیت دارد، شما را به خواندن این نوشتار دعوت می کنیم، در این یادداشت سعی نموده ایم نکاتی را راجع به خرید، نگاهداری و تغذیه این موجود دوست داشتنی بیان کنیم.

خریدن یک ماهی سالم اولین قدم است

سعی کنید ماهی قرمز را از مراکز عرضه بهداشتی، خریداری کنید. گرچه در این روزهای خاص سال، این گونه مراکز توسط مسئولان بهداشتی مورد نظارت و کنترل قرار می گیرند و متولیان امر تمام تلاششان را برای کنترل و بهینه سازی این گونه اقلام انجام می دهند، اما بهتر است به برخی از نکات مطرح شده در این یادداشت، در خرید یک ماهی سالم و شاداب توجه نمائید.

*شاید شما هم مشاهده کرده باشید، ظروفی که برخی از فروشندگان ماهی های قرمز را در آنها به فروش می گذارند بسیار کوچک هستند و در آن حجم کم، انبوهی از ماهی ها قرار دارند که همگی آنها سرشان بیرون است، در این صورت به شما توصیه می کنیم هر گز از آن فروشگاه خرید نفرمائید و به فروشگاه دیگری سر بزنید. برای خرید یک ماهی شاداب و سرزنده، حتما به این نکته مهم توجه کنید، رویت ماهی در سطح آب نشان از کمبود اکسیژن است و این خود عاملی برای میرایی زودرس آن است.

* التفات داشته باشید، برخی از ما در خرید ماهی، به کوچک و بزرگی آن توجه نمی کنیم و فقط قصد خرید ماهی داریم به هر شکل و به هر صورت. پیشنهاد می کنیم در پی خرید ماهی های بزرگتر نباشید چرا که آنها به فضای بزرگتری نیاز دارند، این در صورتی است که ماهی های کوچک هم به لحاظ سن وهم به لحاظ اندازه مناسبترند و تامین اکسیژن به جهت نگاهداری در ظرف مناسب، سهل تر و راحت تر است.

*سرسری و با عجله ماهی سفره هفت سین را نخرید به بدن و پولک های تن آن التفات کنید، چرا که داشتن پولک های سالم و ردیف و فاقد زدگی و زخم و یا مناطقی عاری از پولک در روی پوست آن، از مهمترین مشخصات یک ماهی سالم است. *در دومین مرحله، به تحرک و شیوه ی شنا کردن ماهی توجه کنید. یک ماهی سالم، تحرک مناسبی دارد و به حالت یک پهلو و لُخت در آب غوطه ور نمی شود و همچنین هیچ نقطه ای از بدنش برآمده و برجسته نیست.

* حالا نوبت آن است که به باله های ماهی انتخابی خود توجه کنید. باله های شنای یک ماهی سالم قائم بوده و دم آن به حد کفایت با تحرک و کشیده است و بدن ماهی در راستای فیله فوقانی قرار دارد.

اگر به نکات مطرح شده در سطور بالا توجه کرده باشید، قطعا ماهی زیبا و سرزنده ای را خریداری کرده اید، اینجاست که باید بگوئیم: احسنت بر شما!