به گزارش ملت ایران به نقل از تسنیم: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه بزرگترین اشتباه دولت در حوزه سلامت جلوگیری نکردن از مصرف قلیان در کشور است، گفت: با توجه به حضور بالغ بر ۲۹۰ نماینده در مجلس متاسفانه عملکرد مجلس در حوزه سلامت ضعیف بود.

دکتر علیرضا مرندی در مراسم رونمایی از سند ملی ارتقاء سلامت اظهارداشت: مشکل سلامت در جامعه آن است که جایگاه آن به خوبی شناخته نشده است در حالیکه از پیامبر اکرم(ص) نیز احادیثی داریم که در مورد اهمیت سلامت بسیار تاکید کرده اند و مقام معظم رهبری نیز در این زمینه تاکیدات ویژه ای داشته اند.

وی افزود: ما در مقابل سلامت مردم مسئول هستیم و امروز مشاهده می کنیم مانند عامه مردم مسئولان کشور از جمله روسای جمهور، وزرا و مسئولان دیگر فقط فکر می کنند سلامت یعنی درمان، ولی توجه ندارند درمان به معنای واقعی یعنی شکست در سلامت، یعنی پیشگیری را درست انجام نداده ایم تا شخص بیمار می شود و آن موقع تازه با هزینه های سنگین می خواهیم آن را درمان کنیم و این مسئله بزرگترین اشکال در حوزه سلامت است.

مرندی با اشاره به اینکه ما از نظر برخی حوزه های سلامت از جمله واکسیناسیون و جلوگیری از بیماری های واگیردار از دنیا جلوتر هستیم ولی در مورد بیماری های غیر واگیر خیلی مشکل داریم و کار اساسی انجام نشده است، بیان داشت: اگر امروز برای مردم بخش درمانی قلب می سازیم این به معنای خدمت نیست چون هیچ وقت تامین تجهیزات پزشکی هنر نبوده است بلکه باید به سمتی برویم تا مردم کمتر دچار دیابت، سکته، سرطان و مشکلات و بیماری های تنفسی شوند که ریشه همه این موارد بی توجهی نسبت به رژیم غذایی، فعالیت کم بدنی، مصرف مشروبات و سیگار است.

وی با اشاره به اینکه امروز در جامعه باید به مردم اطلاع رسانی مناسبی ارائه شود تا آنان از روغن های با ترانس بالا استفاده نکنند و کارخانجات ما نیز این روغن ها را تولید نکنند و فضاهایی نیز برای ورزش مردم ایجاد شود، گفت: ما مشاهده می کنیم که قانون جدید سیگار بسیار در این مقوله کمک کرده است ولی بزرگترین اشتباه دولت آن بود که جلوی قلیان را نگرفت و امروزه قلیان بلای جان کشور شده است.

وزیر اسبق بهداشت ادامه داد: این عدالت نیست که امثال بنده که دارای تحصیلات بالا، نفوذ و درآمد خوبی هستیم از تجهیزات پزشکی استفاده کنیم ولی مردم با درآمد پایین از این تجهیزات نتوانند استفاده کنند.

مرندی بیان داشت: به هر حال با توجه به اینکه وزارت بهداشت مسئول سلامت مردم کشور است ولی باید بدانیم که فقط ۲۵ درصد عوامل سلامت در دست وزارت بهداشت است و دیگر عوامل در دست سازمان ها و نهادهای دیگر تعریف می شود.

وی به نقش مهم رسانه ها در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم در حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: بنده در زمان وزارت خودم همیشه از رسانه ها که آن موقع بیشتر صداوسیما نقش ایفا می کرد کمک می گرفتم زیرا اگر در حوزه سلامت هر چقدر هم تلاش می کردم ولی رسانه ها آن را بازتاب نمی دادند این تاثیرات به خوبی منعکس نمی شد همانطور که امروز نیز وزیر بهداشت با مسئولان حوزه سلامت هر چقدر تلاش کنند اگر رسانه ها حضوری فعال نداشته باشند تاثیر مثبت در این زمینه را شاهد نخواهیم بود.

وزیر اسبق بهداشت در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر وضعیت عملکرد نمایندگان مجلس در سنوات مختلف مدیریت های وزارت بهداشت، اظهار داشت: متاسفانه با توجه به اینکه مجلس ۲۹۰ نماینده دارد عملکرد این نمایندگان در حوزه توجه به اعتبارات سلامت خوب نبوده است و حتی وزرا و ما پزشکان نیز آن طور که باید و شاید به سلامت توجه لازم را نداریم.

مرندی در تشریح سند ارتقاء رشد کودکان نیز گفت: ارزان ترین حلقه راه شکست فقر، توجه به حوزه سلامت به خصوص در زمینه رشد کودکان است. این در حالیست که براساس فرمایشات مقام معظم رهبری ایران باید در ۵۰ سال آینده حرف نخست علمی را در دنیا بزند و می طلبد ما با سرعت بیشتری در این زمینه گام برداریم.

وی با بیان اینکه سریع ترین زمان رشد سلول های مغزی در داخل رحم و بعد از آن در سنین ۲ تا ۳ سالگی و در نهایت تا ۶ و ۷ سالگی کودک رخ می دهد، تصریح کرد: یکی از دلایل اهمیت سند ارتقاء رشد کودکان براساس اسناد ملی ارتقاء سلامت بازدهی بسیار بالای این اسناد برای تسری بخشیدن عدالت در سلامت است.

مرندی با اشاره به اینکه امروزه باید در کشور آموزش فرزند پروری در کشور ارتقاء یابد، خاطرنشان کرد: مثلاً بنده خودم وقتی نخستین فرزندم به دنیا آمد هنوز دانش لازم درباره فرزند پروری را نمی دانستم و امروز که آنها را آموخته ام سعی می کنم به نسل بعدی انتقال دهم.