طه طاهری حتی دلیل افزایش تعداد معتادان را هم بیان کرده است.
او درباره افزایش تولید و توزیع مخدرهای صنعتی به ایسنا گفت: تولید کنندگان این گونه مواد برای جذب بیشتر مشتریان خود دائما ترکیباتی را اضافه می کنند که میزان اعتیادآوری محصولشان را افزایش می دهد، از طرف دیگر با تغییر ترکیب جمعیتی کشور به سمت جوانتر شدن، تعداد مصرف کنندگان این محصولات جدید نیز که نسبت به مصرف کنندگان سنتی متوسط سنی کمتری دارند، در مقطع زمانی معاصر نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده بنابر این تغییر الگوی مصرف و تغییر ترکیب جمعیتی را می توان دو عامل مهم در افزایش تعداد افراد معتاد به مواد قلمداد کرد.
به گفته طاهری دو عامل مهم در افزایش تعداد کارگاه های زیرزمینی تولید مخدرهای جدید و مواد روانگردان نقش بازی می کنند که یکی معضلات اقتصادی و به موازات آن ارزش افزوده فراوانی است که تولید، قاچاق و عرضه این قبیل مواد روانگردان و صناعی نصیب سودجویان و متخلفین می کند.
او گفت: نقش عوامل بیرونی و کشورهای بیگانه در این ماجرا از فاکتورهای دیگراست، چرا که از سال ۲۰۰۲ و با حضور کشورهای غربی در افغانستان که با شعار مبارزه با تروریسم و ریشه کنی مواد مخدر همراه بود، نه تنها از سطح زیرکشت خشخاش و حجم تولید تریاک و مشتقات آن همچون هرویین و مرفین کاسته نشد بلکه این کشور در کشت شاهدانه و تولید حشیش نیز گوی سبقت را از دیگر کشورها خصوصاً مراکش ربود و به بزرگ ترین تولید کننده این ماده نیز تبدیل شد.

طاهری در پاسخ به این سوال که چرا در سال های اخیر قیمت مواد و میزان مصرف آن همواره با نوسان شدید همراه بوده و گرایش به مواد به گونه ای ‏افزایش یافته است که اگر در گذشته یک فرد معتاد پس از چند سال به معتاد حرفه ای تبدیل می شد اما امروز در ‏کوتاه ترین زمان فرد معتاد حرفه ای می شود؟ گفت: بخش اعظم مواد مخدری که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت عمدتا مشتقات تریاک بود که به نسبت مواد دیگر شدت و سرعت اعتیاد آوری آن کمتر است، اگرچه حتی مصرف کنندگان تریاک نیز پس از مدتی که بر اساس شرایط فرد متفاوت است به این ماده وابستگی پیدا می کنند.

به گفته او در سالیان اخیر موادی مانند کراک و شیشه در ابتدا با این تبلیغ که اعتیاد آور نیستند به بازار قاچاق عرضه شدند، درحالی که به شدت نسبت به موادی که به طور سنتی مصرف می شدند، اعتیاد آور هستند.

گزیده ای از سخنان قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر را بخوانید:
- سعی شد با هدایت کنترل شده و هدفمند جریان تولید و قاچاق مواد مخدر به کشورمان، الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به سمت مواد مخدر صنعتی، محرک ها و روانگردان های پرخطر تغییر یابد. همچنین تولید و عرضه کراک افغانی که از حیثمواد تشکیل دهنده آن بر پایه هرویین با خلوص بیشتر است و همچنین باز کردن جبهه های مختلف از مرزهای جنوب شرق تا غرب و شمال غرب کشور برای گسیل محموله های مواد پیش ساز شیشه در این چارچوب قابل تحلیل است.
- ائتلاف غربی حاضر در افغانستان به سردمداری آمریکا تلاش کرده تا به موازات ترویج الگوی مصرف مواد صناعی در کشور، با کشانیدن عرصه تولید مواد صنعتی و روانگردان به اقلیم کردستان عراق و مناطق مرزی مشترک سه کشور ایران، ترکیه و عراق، جبهه جدیدی را در راستای افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی ایران بگشاید که مؤید این مطلب درگیری های اخیر مرزبانان ایرانی و ترک با قاچاقچیان مواد مخدر و روانگردان در مناطق مرزی مشترک و کشف مقادیر قابل توجهی مواد پیش ساز، هروئین و شیشه در آن نواحی می باشد.
- پیرو ابلاغ اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر و روانگردان در آذرماه ۸۹ اقدامات خوب و منطبق با بررسی های کارشناسی در ستاد و مصوبات اثرگذار کمیته های مقابله با عرضه و اطلاعات ستاد صورت گرفته که نتیجه امر کاهش چشمگیر قاچاق شیشه به دیگر کشورها خصوصاً کشورهای آسیای جنوب شرقی و و دور شدن کارگاه ها از پایتخت به مناطق مرزی و نیز جلوگیری از رشد فعالیت کارگاهها و تبدیل آنها به لابراتوار است.
- سال ۹۱ سرانه کشف شیشه از کارگاهها نسبت به سال ۱۳۹۰ به میزان ۶۳ درصد کاهش داشت و از حدود ۳۰ کیلوگرم به ۱۰.۹ کیلوگرم رسید و این روند تا کنترل مطلوب معضل، با حمایت دستگاه های بخش مقابله با عرضه ستاد به ویژه دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات و تلاش در جهت افزایش نظارت برخی حوزه های همانند وزارت بهداشت ادامه خواهد داشت.
- با اقدامات موثر جهت کاهش آسیب و مداخلاتی که به منظور جلوگیری از سرایت بیماری های منتقله از طریق سرنگ آلوده مشترک در گروه های پرخطر مصرف کننده نظیر زندانیان و افراد بی خانمان انجام گرفته، تعداد موارد انتقال از طریق استفاده مشترک از سرنگ های آلوده برای تزریق مواد کاهش یافته است.
- مصرف مواد و سایر رفتارهای پرخطر غیربهداشتی نظیر روابط جنسی پرخطر همواره با یکدیگر ارتباط دارند و مصرف مواد احتمال ارتکاب این رفتارها را افزایش می دهد. از آنجایی که این گروه از مصرف کنندگان پرخطر مواد برخلاف گروه های پرخطری نظیر کارتن خواب ها و زنان تن فروش خیابانی در دسترس نیستند، مداخلات کاهش آسیب در آنها پیچیده تر و دشوارتر است در حالی که برای گروه اول دستگاه های تخصصی ذیربط بازتوانی آسیب دیدگان اجتماعی نظیر بهزیستی حضور دارند که درکنار خدماتی برای رفع این آسیبها، موظف به درمان اعتیاد آنها نیز می باشند.
- در سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد - که در سال ۹۰ به عنوان اولین سال شروع برنامه پنجم توسعه ابلاغ شد، یکی از کانون های مهم هدف مدارس تعیین شده و بر این اساس با تبادل تفاهم نامه بین ستاد مبارزه با موادمخدر و وزارت آموزش و پرورش، نسبت به اجرای برنامه های فرهنگی و پیشگیری اقدام شده است.
- برنامه پیشگیری مدرسه محور در مدارس ابتدایی، برنامه آموزش مهارت های زندگی در مدارس راهنمایی، برنامه مدارس مروج سلامت در دبیرستانها از سنوات گذشته به صورت مستمر در مدارس منتخب و داوطلب در سراسر کشور اجرا شده است. تهیه، تولید و توزیع نشریه های پیشگیری نوین با هدف اطلاع رسانی و ارتقای سطح آگاهی ویژه والدین دانش آموزان و همچنین ویژه مدیران و مشاوران مدارس متوسطه دولتی از اقدامات دیگر است.