محمد میرزایی قمی مدیر مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آلودگی هوای سال جاری اظهار کرد: با توجه به شرایط خاصی که امسال با آن روبرو هستیم؛ آلودگی بیشتری خواهیم داشت و امسال سخت‌تر خواهد بود و علی رغم اینکه پارسال آلودگی هوا کاهش یافت، امسال شاهد چنین اتفاقی نخواهیم بود. 

او افزود: علی رغم اینکه ما در سال ۹۹ دستورالعمل‌های جهانی شاخص‌ها را سخت گیرانه‌تر کردیم، روز‌های آلوده بیشتری را شاهد بودیم، اما در مقایسه با همان استاندارد‌های قبلی وضعیت بهتری را تجربه کردیم.

 

میرزایی قمی تصریح کرد: برنامه‌های کلی ما مانند گذشته در دستور کار است، اما امسال برنامه‌های کوتاه مدتی تدوین شد و آن ها را به ستاد ملی کرونا ارائه دادیم؛ جلوگیری از تردد خودرو‌های دیزلی، استفاده نکردن از سوخت مازوت، نظارت کافی بر معاینه فنی و نظارت مکانیز بر تردد خودرو‌ها و نظارت بر معاینه فنی خودروها توسط دوربین‌های مشخص از این موارد است.

 

او توصیه کرد: توصیه اصلی ما درباره الگوی رفت و آمد استفاده از وسایل نقلیه عمومی بود که با این وضعیت خیلی نمی‌توان آن را مورد توجه قرار داد، اما در یکی از ماده‌های قانون هوای پاک به نظارت بر موتورخانه‌ها اشاره شده است که یکی از منابع ثابت آلودگی محسوب می‌شود و در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری از آن‌ها استفاده می‌شود.