مریم نوروزیان در نشست خبری که در ارتباط با روز جهانی آلزایمر برگزار شد اظهارداشت: جمعیت جهان در حال پیر شدن است و این مسئله نشان دهنده بهتر شدن وضعیت سلامت بوده و ایران نیز به سمت پیرشدن پیش می‌رود.

وی افزود: همزمان با این مسئله نهادهای مربوط سالمندان هم نیز باید رشد داشته باشند تا شرایط زندگی برای سالمندان فراهم باشد به صورتی که معابر، بیمارستان، منزل و ... شرایط استفاده برای سالمند را داشته باشند و حتی زمانی که سالمند دچار مشکل می‌شود بتواند با تماس با یک شماره کمک بطلبد.

مؤسس اولین کلینیک حافظه در ایران با اشاره به اینکه در کشورهای در حال توسعه موضوعات مرتبط با سالمندان به خوبی مورد توجه قرار نگرفته و ناکافی است، گفت: ما سالها است سعی می‌کنیم به سیاست‌گذاران ذیربط این موضوع را تفهیم کنیم تا شاید زودتر به فکر بیافتند چرا که بیشترین متولدین کشور اکنون مربوط به دهه 60 است و 35 سال دیگر ایران با بحران یا سونامی سالمندی مواجه خواهد شد.

نوروزیان اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی نیز موضوع افزایش سالمندی را پیش‌بینی کرده و سالمندان با بیماری‌های مختلفی اعم از آب مروارید، افسردگی، فشار خون، دیابت، آلزایمر و ... مواجه‌اند و باید توجه داشت که افرادی که بیش از 5 قلم دارو مصرف می‌کنند باید مواظبت لازم از آنها انجام گیرد که این موضوع تداخل نیابد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به موضوع تخصص طب سالمندی اشاره کرد و گفت: این تخصص 60 سال پیش در انگلیس توسط یک پزشک زن راه‌اندازی شد و در ایران ما با تلاش مکرر توانستیم 5 سال پیش این رشته را راه‌اندازی کنیم.

وی گفت: سال گذشته 3 نفر و امسال 6 نفر متخصص طب سالمندی فارغ‌التحصیل شد و با توجه به اینکه بیش از 81 میلیون نفر جمعیت ایران است وجود 9 متخصص طب سالمندی نشان می‌دهد که چقدر در این حوزه عقب هستیم.

وی ادامه داد: براساس آمارهای سال 2016 علل مرگ ایرانی‌ها به ترتیب سکته قلبی، سکته مغزی، تصادفات جاده‌ای، پرفشاری خون، بیماری آلزایمر و دیابت است و در واقع پنجمین علت بیماری‌ ایرانی‌ها را آلزایمر تشکیل می‌دهد.

نوروزیان اضافه کرد: استعمال سیگار، بی‌سوادی، چاقی، کاهش فعالیت فیزیکی و افزایش چربی خون از جمله علت‌های آلزایمر است و از طرفی می‌توانیم تا 30 درصد با مراقبت از خود آلزایمر را کاهش دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که چه اقدامی انجام دهیم تا الزایمر نگیریم، گفت: عمل یاد گرفتن 8 درصد خطر آلزایمر را کاهش می‌دهد همچنین پیشگیری از آلزایمر از کودکی شروع می‌شود و مهارت‌های عملی و فرا گرفتن زبان دوم و سوم نیز در این راستا بسیار موثر است.

مؤسس اولین کلینیک حافظه در ایران گفت: کسانی که بیش از 2 یا 3 زبان فرا می‌گیرند 2 تا 4 برابر کمتر دچار آلزایمر می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مصرف فست فود و غذاهای چرب تحریم‌هایی برای ابتلا به آلزایمر به شمار می‌رود، گفت: در آمریکا نسل حاضر سن مرگ و میر آن زودتر از پدر و مادر است و این مسئله به دلیل چاقی و سندرم متابولیک است. همچنین درمان افسردگی، درمان اضطراب، داشتن روحیه مناسب و دارا بودن روابط اجتماعی خوب از آلزایمر پیشگیری می‌کند و باید این موضوعات مورد توجه قرار گیرد.

نوروزیان با اشاره به اینکه خبرنگاران کمتر دچار آلزایمر می‌شوند، گفت: براساس مطالعه‌ای که در برخی از کشورها انجام گرفته فعالیت‌های خیریه‌ای و افزایش حس نوع دوستی در پیشگیری از آلزایمر بسیار مؤثر است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: از 65 سال به بالا افراد باید هرگونه اختلال حافظه را جدی بگیرند ولی تا قبل از آن ممکن است اختلال حافظه ناشی از اختلال در تمرکز باشد.

وی در ادامه به تفاوت دمانس و آلزایمر اشاره کرد و گفت: تومورهای مغزی، ضربه مغزی، افسردگی شدید و ایست قلبی از جمله علل بروز دمانس است و به طور کلی دمانس می‌تواند 100 علت را داشته باشد و در واقع دمانس اختلال تدریجی عملکردهای شناختی مغز است و 60 درصد علت آن آلزایمر به شمار می‌رود.