علی خیرخواه عصر امروز در نشست بررسی آسیب‌های مصرف مواد مخدر صنعتی در اردبیل اظهار کرد: تغییر رویکرد در مصرف مواد مخدر از شکل سنتی به صنعتی تهدیدی جدی برای جامعه محسوب می‌شود به طوری که ما یک شرایط متفاوت روحی‌، روانی و جسمی را در مصرف‌کنندگان مواد افیونی شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: جامعه ما به شکل دامنه‌دار با چنین آسیب‌ها و معضلاتی روبه‌روست که اگر فکری به حال رفع این دغدغه‌ها و آسیب‌ها نکنیم، قطعاً مشکلات بیشتری را به عینه مشاهده می‌کنیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان گفت: اگر تریاک به عنوان مواد مخدر سنتی سستی‌آور بود و حشیش توهم می‌آورد، امروز انواع قرص‌ها و مواد افیونی صنعتی آسیب‌های جدی و هیجانات کاذبی را برای جوانان ما به همراه داشته به طوری که سبب شده ما با گرفتاری‌ها و معضلات متعددی روبه‌رو باشیم.

خیرخواه به علل گرایش به مواد مخدر صنعتی اعم از فردی، مشکلات خانوادگی و گاه کنجکاوی اشاره کرد و افزود:‌ ادعای اینکه باید خودم مواد مخدر را تجربه کنم و لجبازی‌ها و غرور کاذب گاه زمینه‌ای را فراهم می‌آورد تا ما به شکل فراگیر با دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی روبه‌رو شویم که این حرکت‌ها به متلاشی شدن خانواده‌ها و حتی نابودی یک فرد منجر می‌شود.

وی بیان کرد:‌ هر چند استان اردبیل از لحاظ شرایط گرایش به مواد مخدر وضعیت سفید و پاکی را دارد اما گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی دغدغه‌ها و نگرانی‌های ما را مضاعف کرده است.

خیرخواه از والدین خواست تا با مراقبت بیشتر اجازه ندهند فرزندان آنها با دوستان ناباب رفت و آمد داشته و یا به خاطر احساس بزرگ شدن، فرار از تنهایی، کاهش فشارهای عصبی، کمبود عاطفی و محرومیت‌های اجتماعی به سمت مصرف مواد مخدر حرکت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: ‌راهکار پیشگیری از اعتیاد تنها از عهده یک سازمان و یا نهادی بر نمی‌آید بلکه ضرورت دارد صدا و سیما، نیروی انتظامی، دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش و در مجموع 24 سازمان و نهاد دست به دست هم دهند تا یک مبارزه بی‌امان و راهبرد پیشگیرانه در این زمینه مد نظر قرار گیرد.

خیرخواه ادامه داد:‌ هر چند وضعیت ما نسبت به سایر استان‌ها در حوزه گرایش به اعتیاد وضعیت به مراتب مناسب‌تر و سفیدی است اما نباید به این وضعیت دل خوش کنیم بلکه باید با راهبردهای درست به این موضوع بیندیشیم تا امنیت و آرامش واقعی در جامعه برقرار شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به اینکه نوجوانان و جوانان ما ساعات متمادی را در مدارس، دانشگاه‌ها و محیط‌های علمی سپری می‌کنند، ضرورت دارد به سمتی حرکت کنیم تا بتوان خطرات و آسیب‌ها را به حداقل رسانده و دغدغه‌ها را در این حوزه کم و کمتر کرد.