مردم در آلمان کمتر از گذشته به مصرف سیگار گرایش دارند. برخلاف سیگار مصرف تنباکو طی ده سال گذشته دو برابر شده است. به ویژه جوانان رغبت بیشتری به مصرف قلیان نشان می‌دهند و آن را بی‌زیان می‌دانند.

هنگامی که وارد یک قلیان‌خانه می‌شویم ابری از دود با رایحه شکلات، کیوی یا ککتل‌های استوایی همه جا را فرا گرفته است.

مردم هر روز گرایش بیشتری به تمدد اعصاب در محیط‌های آکنده از دودهای معطری که از شیشه‌های بلوری قلیان بیرون می‌آیند، پیدا می‌کنند. از سویی کارخانه‌های تولید سیگار با کاهش تقاضا دست به گریبانند و از سوی دیگر مصرف قلیان رونق بیشتری می‌یابد.

شواهد محبوبیت تنباکو

یکی از مسئولان اداره آمار علت افزایش طرفداران تنباکوی معطر را عرضه این نوع توتون در قلیان‌خانه‌ها می‌داند. این در حالی‌ست که مصرف تنباکوی ساده رو به کاهش است. علت این نیست که اتحادیه اروپا کارخانجات تولید دخانیات را به استفاده از تصاویر ناخوشایند روی بسته‌های سیگار وادار کرده است.

بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ مصرف تنباکو از ۹۰۰ تن به ۱۷۰۰ تن در سال افزایش یافت. مصرف قلیان در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از طرف دیگر برداشت نادرستی درباره مصرف قلیان باعث محبوبیت آن نزد جوانان و نوجوانان شده است. بسیاری تصور می‌کنند که دود قلیان از سیگار زیان کمتری دارد. اما عکس این مطلب درست است.

طبق برآورد موسسه فدرال برای ارزیابی خطرات ( BfR) اعتیاد به هر دو مواد خطرناک است. طبق پژوهش سازمان بهداشت جهانی حجم دودی که با یک قلیان وارد بدن می‌شود معادل ۱۰۰ نخ سیگار است. با این حال این امر به این معنی نیست که یک قلیان به اندازه صد نخ سیگار خطر دارد.

خاستگاه قلیان بخش‌های جنوبی و شرقی دریای مدیترانه است. کشورهایی چون اردن، مصر و ترکیه از بزرگترین تولیدکنندگان تنباکوی معطر هستند. شرکت تولید‌کننده‌ی تنباکوی نخله در مصر طبق آخرین آمار در سال ۲۰۱۱ به میزان ۲۴ هزار تن محصولات دخانی به تمام دنیا صادر کرده است.

در آلمان قلیان به خزانه دولت نیز سود دارد. پارسال ۱۶۵ میلیون یورو بابت مالیات فروش تنباکو به دولت رسیده که البته در مقایسه با ۲۲ میلیاردی که از فروش سیگار عاید می‌شود مبلغ ناچیزی است.

خلافکاران هم از این بازار پررونق سود می‌برند. ادارات گمرک هر روز با فعالیت قاچاقچیان حرفه‌ای مقابله می‌کنند. در سال ۲۰۱۴ ماموران بازرسی ۵۵ میلیون تن تنباکوی قاچاق کشف کردند.