مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشورمان که هم‌اکنون در مسکو به سر می‌برد در ارتباط تلفنی با خبرنگار تسنیم درباره جزئیات سفر خود اظهار داشت: در دیداری با سافانوف رئیس آژانس فدرال روسیه داشتیم، وی ایران را یک مقصد امن برای گردشگران روسی عنوان کرد.

معاون گردشگری میراث فرهنگی ادامه داد: همچنین رئیس آژانس فدرال روسیه به برنامه‌ریزی طرف روسی به ارائه تسهیلات روادید گروهی، افزایش پروازهای منظم و تبلیغات و معرفی بیشتر جاذبه‌ها برای توسعه همکاری‌های گردشگری میان دو کشور و حضور فعال دفاتر روسی در نهمین نمایشگاه گردشگری تهران تاکید کرد.

رحمانی موحد تصریح کرد: ما نیز به طرف روسی عنوان کردیم که حضور هیئت ایرانی در مسکو نشان عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران برای تقویت و توسعه همکاری‌های دو کشور در همه بخش‌های گردشگری است.

وی ادامه داد: در این دیدار همچنین عنوان کردیم که گردشگری یک مسیر دوطرفه و از نظر اقتصادی و فرهنگی و ایجاد اشتغال برای فعالان آن سودآور و بااهمیت است و در این راستا تبلیغات و بازاریابی مناسب و مستمر را عامل توسعه تبادلات و سفر و ساده‌سازی فرایندها بویژه صدور روادید و به طوری که پروازها را عامل مهمی برای ارتقای همکاری‌های فی‌مابین عنوان است.

معاون گردشگری میراث فرهنگی عنوان کرد: در این مذاکرات به طرف روسی عنوان کردیم که تسهیلات منطقه آزاد کیش در ارائه زیرساخت‌های لازم می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای گردشگران روسیه جهت سفر در فصل زمستان به این منطقه ایران باشد.

رحمانی موحد در خاتمه خاطرنشان کرد: طرف روسی در این دیدار نیز عنوان کرد اگر امکانات لازم فراهم شود ایران می‌تواند جایگزین مقصد گردشگران روسی به جای سفر به شرم‌الشیخ (مصر) و ترکیه شود.