با توجه به بیانیه صداوسیما در توجیه پخش‌نشدن مصاحبه عادل فردوسی‌پور با محمدجواد ظریف در برنامه نود، یک منبع آگاه در دولت گفت: از این به بعد وزرا و معاونان آنها، تنها با درخواست رئیس و معاونان صداوسیما به برنامه‌های این سازمان خواهند رفت.

به گزارش ایسنا به نقل از «روزنو»، صداوسیما در توجیه پخش‌نشدن مصاحبه دکتر ظریف از برنامه نود طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «گفت‌وگو و مصاحبه با رجل سیاسی، مذهبی و شخصیت‌های مختلف تابع میل و نظر شخصی تهیه‌کننده یا عوامل برنامه نمی‌باشد. در صورتی که شبکه‌ای قصد انجام مصاحبه با این‌ افراد را داشته باشد، مسئولان شبکه از مصاحبه‌شونده به طور رسمی دعوت به عمل می‌آورند تا مصاحبه انجام شود و این روالی است که در همه رسانه‌ها مرسوم است.»

حالا یک منبع آگاه در دولت با استناد به همین بیانیه و همین بند، از طراحی و اجرای دستورالعملی جدید برای شیوه حضور مسئولان عالی‌رتبه دولتی در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی خبر داد و گفت: طبق طرحی که شورای اطلاع‌رسانی دولت آماده کرده، از این به بعد دعوت از وزیران و معاونان وزیران برای حضور در برنامه‌های شبکه‌های مختلف، تنها با درخواست رسمی رئیس و معاونان سازمان صداوسیما امکان‌پذیر خواهد بود.

شنیده‌ها حاکی است، بنا به دلایلی که صداوسیما در بیانیه اخیر خود در خصوص عدم پخش مصاحبه وزیر امور خارجه اعلام کرده، از این به بعد دعوت از وزرا و معاونین رییس جمهور تنها با درخواست کتبی و رسمی رییس سازمان صداوسیما محقق خواهد شد. دعوت از معاونین وزرا نیز با درخواست رسمی و کتبی معاون صدا، معاون سیما و معاون خبر رسانه ملی امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین در مورد سایر مسئولان، مدیران شبکه‌های صداوسیما می‌توانند با درخواست کتبی و رسمی از ایشان برای حضور در برنامه‌های مختلف دعوت به عمل آورند.

طبق دستورالعمل مذکور، رویه سابق که در سال‌های گذشته مرسوم بوده و دعوت از مسئولان دولتی از طرف تهیه‌کنندگان، مطرح و انجام می‌شده، ملغی خواهد شد و از این به بعد با توجه به بیانیه صداوسیما در خصوص مصاحبه برنامه نود با وزیر امور خارجه، حضور مسئولان دولتی در برنامه‌های مختلف صداو سیما طبق دستورالعمل جدید و با درخواست‌های رسمی و کتبی مدیران ارشد صداوسیما میسر خواهد شد.