عضو کارگروه بزرگداشت نودمین سال تاسیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی از رونمایی از سردیس چهار تن از بزرگان این موسسه خبر داد.

 رایناک قادری اظهار کرد: همزمان با همایش بزرگداشت نودمین سال تاسیس موسسه رازی از سردیس دکتر لویی دلپی، دکتر مرتضی کاوه، دکتر عزیز رفیعی و پروفسور سید حسین میرشمسی با حضور مسؤولان کشوری در مرکز بین‌المللی همایش‌های صدا و سیما رونمایی می‌شود.

وی علت انتخاب این افراد را نقش موثر آنها در شکل گیری اولیه موسسه رازی عنوان کرد و افزود: هر یک از این چهره‌ها در زمان خود خدمات ارزشمندی برای موسسه رازی انجام دادند که آثار درخشان آن تا به امروز ماندگار است.

قادری با اشاره به نقش هر یک از این افراد در شکل‌گیری و توسعه موسسه رازی گفت: دکتر دلپی در ساختار جدید و شکل‌گیری عصر جدید موسسه نقشی کلیدی داشت و با انجام تکنیک‌های تشخیصی و تولید واکسن‌های موسسه بر اساس استانداردهای روز اروپا این موسسه را متحول کرد.

وی افزود: دکتر کاوه با تخصص میکروب شناسی به مدت 12 سال ریاست این موسسه عظیم را به عهده داشت و دکتر رفیعی از نخستین افرادی بود که برای ادامه تحصیل در رشته میکروب شناسی به فرانسه اعزام شد و 16 سال رییس موسسه رازی بود.

قادری با بیان اینکه پروفسور میرشمسی از چهره‌های ماندگار و دانشمندان معاصر ایران بود، تاکید کرد: دکتر میرشمسی به دلیل تلاش برای تولید واکسن‌های دامی، واکسن و سرم دیفتری، کزاز، سیاه سرفه و همچنین تولید واکسن برای بیماری‌های ویروسی سرخک، فلج اطفال، سرخجه و اوریون و انتقال دانش فنی ساخت این واکسن‌ها به کشور، پدر واکسن ایران خوانده می‌شود. وی بنیانگذار تولید واکسن‌های انسانی در موسسه تحقیقات و سرم‌سازی رازی بود.

عضو کارگروه بزرگداشت 90 سالگی موسسه رازی یادآور شد: پروفسور میرشمسی از معدود افرادی بود که از طرف هیات دولت، مجوز فعالیت و همکاری مادام العمر را دریافت و به مدت 67 سال در این موسسه خدمت کرد.

بر اساس این گزارش، همایش نودمین سال تاسیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، روز چهارشنبه، 16 دی ماه امسال با حضور مسؤولان کشوری، شخصیت‌های علمی و اصحاب رسانه در مرکز بین‌المللی همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاریخچه و فعالیت‌های موسسه رازی به وبگاه اختصاصی بزرگداشت نودمین سال تاسیس موسسه رازی به نشانی اینترنتی www.90th.raziinstitute.ir مراجعه کنند.