معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه میانگین مرگ ناشی از خودکشی در دنیا حدود 12 نفر در هر صد هزار نفر است، گفت: در کشور ما و کشورهای حوزه عربی به دلیل اعتقادات مذهبی اقدام به خودکشی و مرگ ناشی از آن کم‌تر دیده می‌شود.

علی اسدی در گفت‌و‌گویی با توجه به آمارهای جهانی مرگ ناشی از خودکشی، گفت: آمار مرگ ناشی از خودکشی در دنیا 12 نفر در هر 100 هزار نفر است اما در کشورهایی از جمله ایران، عربستان و برخی کشورهای حوزه مدیترانه شرقی به دلیل اعتقادات مذهبی مردم، اقدام به خودکشی و مرگ ناشی از آن بسیار کم‌تر از آمارهای جهانی است.
وی با توجه به عوامل مختلف موثر در ایجاد انگیزه برای اقدام به خودکشی، افزود: عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، جسمی، خانوادگی و غیره در اقدام به خودکشی نقش دارند.
معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت، درباره نقش عوامل اجتماعی و خانوادگی در تصمیم به اقدام خودکشی؛ گفت: در این خصوص می‌توان به اختلافات زناشویی، والدین و فرزند، تنش‌های میان فرزندان، فوت یکی از اعضای خانواده و غیره اشاره کرد.
وی افزود: از عوامل اقتصادی نیز می‌توان به از دست دادن شغل، ورشکستگی، فشارهای مالی و غیره اشاره کرد که هر یک می‌تواند انگیزه اقدام به خودکشی را در افراد ایجاد کند.
اسدی عنوان کرد: ابتلا به برخی بیماری‌های جسمی و روحی طولانی مدت مانند سرطان، افسردگی مزمن و اسکیزوفرنی می‌تواند موجب خستگی و فرسودگی بیمار شود که در نهایت فرد به دلیل فشارهای روحی و مسائلی که به دلیل بیماری برای خانواده‌اش ایجاد می‌شود تصمیم به خودکشی بگیرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: افراد باید دقت داشته باشند اگر شخصی در اختلافات خانوادگی، مشکلات مالی و یا ابتلا به بیماری عنوان می‌کند که قصد خودکشی دارد باید توجه جدی شود و این گفته را مزاح و گذرا ندانند و با عنوان جملاتی از قبیل اینکه خودکشی جرات می‌خواهد، هر کاری دوست داری می‌توانی انجام دهی و یا خودکشی کار هر کس نیست،فرد را تحریک نکنند.
معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت، افزود: زمانی که فردی عنوان می‌کند قصد خودکشی دارد باید علت مطرح کردن این جمله بررسی و ریشه یابی شود زیرا گاهی این افراد به دلیل بی‌توجهی اطرافیان و جلب توجه آنها دست به چنین اقدامی می‌زنند.
اسدی درباره راهکاری‌های پیشگیری از اقدام به خودکشی در جامعه، گفت: در ابتدا باید توجه داشت خودکشی نباید در رسانه‌ها به گونه‌ای مطرح شود که موجب الگوبرداری سایر افراد جامعه به خصوص نوجوانان شود.
معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت در ادامه یادآور شد: هم چنین جامعه نباید برای افرادی که خودکشی می‌کنند مراسم ختمی طبق آئین و سنت‌ها برگزار کنند زیرا می‌تواند بیانگر برخی پیام‌ها مناسب نباشد.هم چنین خانواده و مسئولان مدارس باید به افراد در معرض خطر توجه بیشتری داشته باشند.