میلیون ها تن از مردم انگلیس روز شنبه همزمان با نخستین حراج بزرگ در سال میلادی جدید موسوم به «باکسینگ دی» برای خرید به مراکز و فروشگاه های زنجیره ای این کشور هجوم بردند.

منابع اقتصادی گفته اند که انتظار می رود که مشتریان در این روز(۲۶ دسامبر) و چند روز مانده به سال نو مسیحی، بیش از ۳ میلیارد و ۷۴۰ میلیون پوند به صورت مستقیم و یا آنلاین از فروشگاه ها خرید کنند که شش درصد بالاتر از سال گذشته میلادی است.

براساس برآورد این منابع، انتظار می رود که ۲۲ میلیون تن از مردم انگلیس برای خرید کالاها در روز باکسینگ دی که با تخفیف های قابل توجهی همراه است، راهی فروشگاه ها و یا مرکز بزرگ خرید شوند.

' باکسینگ دی ' در کنار ' جمعه سیاه ' و ' کریسمس دی ' بزرگ ترین روز خریدوفروش در کشور انگلیس بشمار می آید و از جمله فرصت های محدودی است که می توان از تخفیف های ویژه این روز برخوردار شد.

اما نکته قابل توجه در این روز، گرایش بیشتر مردم انگلیس از خرید سنتی و یا همان خرید مستقیم از فروشگاه ها، به سمت خریدهای آنلاین است

براساس برآوردهای صورت گرفته انتظار می رود که ۷۸ درصد از خرید باکسینگ دی به صورت خرید مستقیم از فروشگاه و مابقی به صورت آنلاین باشد.

برآورد شده است که میزان خرید آنلاین از فروشگاه ها، در باکسینگ دی در حدود ۸۵۶ میلیون پوند باشد که ۲۲ درصد بیشتر از سال گذشته میلادی خواهد بود.

روز باکسینگ(۲۶ دسامبر) یک روز تعطیل عمومی در کشورهایی مانند انگلیس، استرالیا، نیوزیلند و کانادا است.

باکسینگ دی در اصل یک تعطیلی سنتی است که در بعد از روز کریسمس(نوئل) جشن گرفته می شود و در گذشته رسم بوده است که در این روز خدمتکاران و تاجر پیشگان هدایایی(باکس) را از رییسان و کارفرمایان خود دریافت می کرده اند.

این روز در دوران استعمار انگلستان به مستعمرات این کشور همانند، آفریقای جنوبی، هنگ کنگ، زیمبابوه، برمودا، باربادوس و گینه رسوخ یافت و درحال حاضر اگرچه رسم دادن هدایا به اشکال دیگری همچنان باقی مانده اما تبدیل به یک روز مهم در خریدوفروش شده است.