امسال به روال هر سال نهادهای فرهنگی دورهمی‌های فرهنگی را برای شب یلدا ترتیب دیده‌اند. در شبی که خانواده‌های ایرانی دور هم جمع می‌شوند و در کنار خوردن انار و هندوانه شعر و قصه می‌خوانند، مکان‌های فرهنگی شهر هم برنامه‌هایی برای این شب دارند.

شهر کتاب مرکزی ٣٠ آذر را با حضور سروش صحت و پانته‌آ بهرام جشن می‌گیرد. این دو علاوه بر داستان‌خوانی درباره کتاب و مطالعه صحبت خواهند کرد.

فروشگاه سوره مهر نیز همزمان با یلدا جدیدترین مجموعه شعر سعید بیابانکی با نام «یلدا» را رونمایی خواهد کرد و جمعی از شاعران در این شب شعر می‌خوانند. در این مراسم شاعرانی همچون محمدعلی بهمنی، علیرضا قزوه، ناصر فیض، بهروز یاسمی، محمدرضا تقی‌دخت، محمود اکرامی، ابراهیم اسماعیلی، سعید یوسف نیا، آرش شفاعی، علیرضا لبش، غلامرضا طریقی، علیرضا بدیع، حامد عسکری، پرویز بیگی و علیرضا بهرامی حضور دارند.

این مراسم هم ساعت ١٥ دوشنبه ٣٠ آذر در فروشگاه سوره مهر واقع در انقلاب جنب سینما بهمن برگزار می‌شود.

صدا و سیما نیز در این شب برنامه‌هایی را مانند هر سال تدارک دیده است. برنامه صد برگ که از شبکه چهار سیما با اجرای منصور ضابطیان پخش می‌شود در این شب مهمان محمد همایون سپهر استاد جامعه‌شناسی و اسطوره‌شناس است که قرار است درباره ویژگی‌های شب یلداحرف بزند. همچنین هنرمندانی هم از جمله رابعه مدنی بازیگر، مهدی سپهر خواننده نیز در این برنامه حضور می‌یابند. برنامه خندوانه با اجرای رامبد جوان یکی از برنامه‌های محبوب است که مدیران آن گفتند که سری جدید آن نوروز ٩۴پخش می‌شود. اما حالا قرار است که گوشه‌ای از فصل دوم برنامه خندوانه به مدت ٢ ساعت در شب یلدا از شبکه نسیم پخش شود.

این برنامه از ساعت ٢٢ تا ٢۴ بامداد پخش می‌شود. اما این تنها برنامه شبکه نسیم در شب یلدا نیست، این شبکه یکی از برنامه‌های جذاب کلاه قرمزی را در ساعت ٢٠: ٣٠ پخش خواهد کرد. برنامه «خورجین» نیز در ساعت ۲۱ گلچینی از برنامه‌های خاطره‌انگیز سیما در شب‌های یلدا را روی آنتن می‌برد. پخش پشت صحنه مجموعه «درحاشیه» به کارگردانی مهران مدیری از دیگر برنامه‌های شبکه نسیم در مهم‌ترین شب‌نشینی سال ایرانیان است که در ساعت ٢١: ٣٠پخش می‌شود. «هیجان در ساعت صفر» ‌، «خنده بازار» و «شوخی با ستارگان» از دیگر برنامه‌هایی است که در این شب از شبکه نسیم پخش می‌شود. اهالی موسیقی نیز برای شب یلدا برنامه‌هایی تدارک دیده‌اند. «داود آزاد» به‌مناسبت شب یلدا برای سالمندان‌، معلولان و بیماران «ام‌اس» آسایشگاه خیریه کهریزک کنسرت برگزار می‌کند.

این هنرمند فعال در زمینه‌ موسیقی عرفانی در آذرماه همزمان با شب یلدا، یکی دیگر از اجراهای خیریه‌اش را روی صحنه خواهد برد و بخشی از قطعات قدیمی‌اش را همراه کارهای جدید اجرا می‌کند. رضا صادقی، خواننده موسیقی پاپ کشور نیز خبر داده است که همزمان با شب یلدا آلبوم «شب بارونی» ‌اش را منتشر خواهد کرد. البته صادقی گفته است که در این آلبوم یک برنامه ویژه هم برای علاقه‌مندان خوانندگی در نظر گرفته‌اند که بر اساس آن افراد می‌توانند روی قطعه بی کلام «ماه و موهات» خوانندگی کنند و بعد اثر خود را به آدرس ایمیلی که اعلام شده ارسال کنند. بعد از بررسی این کارها رضا صادقی در کار منتخب همراه با خواننده اثر قطعه مشترکی را خواهد خواند. هنرهای تجسمی نیز در شب یلدا در این دور همی بی‌نصیب نیست. نمایشگاه گروهی ٣۶ هنرمند از انار در آستانه شب یلدای ایرانی در گالری شکوه به نمایش در آمده است. هنرمندان این نمایشگاه که اغلب زیر ٣٠ سال سن دارند و در میان آنها آثار سه کودک پنج ساله و دو نوجوان ١٢ و ١۴ ساله هم دیده می‌شود هنر‌جویان آتلیه آهو هستند که هر یک بر اساس ذهنیات خود نقاشی هایی در مورد «انار» را با تکنیک های مختلف رنگ روغن و اکریلیک بر روی بوم تصویر کرده‌اند.

بنیاد خیریه کامرانی نیز هر سال برای شب یلدا ویژه‌برنامه‌ای را ترتیب می‌بیند. امسال هم به روال سال گذشته در آستانه شب یلدا هنرمندان مهمان مجتمع سالمندان و معلولین وابسته به بنیاد کامرانی می‌شوند تا این شب را در کنار سالمندان جشن بگیرند. امسال علاوه بر بازیگرانی که در این مراسم حاضر می‌شوند گروه پالت و بمرانی یلدا را در کنار سالمندان جشن خواهند گرفت.