پیگیری ها نشان می دهد در صورت موفقیت بانک مرکزی در تأمین منابع لازم، نخستین سری از کارت های اعتباری خرید کالا احتمالا اواخر آذر ماه توزیع می شود.

حدود ۴۵ روز از تشریح بسته خروج از رکود می گذرد ولی همچنان کارت های اعتباری خرید کالا توزیع نشده است.

با وجود اینکه مسئولان در روزهای نخست رونمایی از بسته خروج از رکود، تخصیص کارت های اعتباری خرید را در کوتاه ترین زمان ممکن به مردم وعده می دادند اما به نظر می رسد موانع بزرگی برسر عمل به این وعده وجود دارد؛ موانعی که بی گمان بزرگترین آن ها نبود منابع مالی لازم برای اختصاص اعتبار به کارت ها است.

گمانه زنی های مختلفی درباره اعتبار مورد نیاز برای تخصیص کارت های اعتباری انجام شده ولی هنوز مشخص نیست نهایتا دولت قصد دارد به چند نفر از متقاضیان، کارت اعتباری خرید کالا بدهد.

یک محاسبه ساده نشان می دهد در صورتی که تمام واجدان شرایط دریافت کارت اعتباری خرید کالا بخواهند از این شبه تسهیلات استفاده کنند، بانک مرکزی باید اعتباری بین ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان برای این کارت ها اختصاص دهد.

پیش از این رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی گفته بود «اعتبار بانک مرکزی برای سه طرح تسهیلاتی خودرو، کالای ایرانی و تولید در مجموع ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است».

حمید رضا فولادگر افزوده بود: «بانک مرکزی اعلام کرده که تمام اعتبارات طرح وام خودرو را از محل منابع خود تأمین کرده است. اعتبارات طرح خرید دین و کالاهای مصرفی هم توسط بانک‌ها تأمین شده است».

با وجود این سخنان اما پیگیری ها نشان می دهد تأمین اعتبار لازم برای کارت خرید اعتباری با دست انداز مواجه شده و بانک ها نتوانسته اند منابع لازم را فراهم کنند به همین خاطر بانک مرکزی به دنبال یافتن منابعی است تا بتواند بدون پیامدهای تورمی یا با حداقل آثار تورمی ناشی از توزیع منابع پرقدرت و افزایش پایه پولی، وعده ای که توسط سایر بخش های دولت به مردم داده شده است را محقق کند.

تازه ترین خبرها از پیشرفت کار حاکی است برای تأمین بخشی از اعتبارات لازم هنوز به ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان نیاز است و پیگیری ها برای یافتن منابع تأمین این مقدار اعتبار ادامه دارد.

تلاش بانک مرکزی بر این است تا این اعتبار را نهایتا تا پایان آذر ماه فراهم آورد تا توزیع سری نخست کارت های اعتباری در همان زمان انجام شود.

بنا بر این گزارش، طولانی شدن فاصله اعلام تا اجرای طرح توزیع کارت اعتباری خرید، رکود را در بازار تشدید کرده است. مردم منتظرند تا در صورت توزیع این کارت ها، خرید کنند و به همین خاطر نیز به جای اینکه کارت اعتباری، خرید آینده را به اکنون منتقل کند، خرید فعلی را به آینده موکول کرده است