رئیس بنیاد جهانی انرژی گفت: طرح فاضلاب ایران به عنوان یکی از ١٥ پروژه برتر جهان در سال ٢٠١۶ در میان طرح‌های برتر همه کشورها از جمله آمریکا، انگلیس، کانادا، چین و استرالیا انتخاب و نامزد دریافت جایزه جهانی انرژی شناخته شده است.

بنیاد جهانی انرژی به عنوان بزرگ‌ترین مرجع ارزیابی و حامی طرح‌های محیط زیستی به ویژه انرژی است که در حدود ٣٠ سال است فعالیت خود را آغاز کرده است و بیش از ١٧٧ کشور جهان عضو رسمی این بنیاد هستند.

" ولفگانگ نیومن " رئیس این بنیاد با اشاره به این‌که بزرگ‌ترین طرح‌های محیط زیستی از سوی سازمان ملل به منظور نظارت به بنیاد جهانی انرژی سپرده می‌شود، افزود: طی شش سال گذشته چندین بار به تهران سفر کرده‌ام و با همکاران انجمن توسعه سبز کارها و فعالیت‌های زیادی را در ایران انجام داده‌ام. من عاشق مردم ایران هستم و تمایل دارم تصویر واقعی ایران را به دنیا معرفی کنم.

وی گفت: خارج از ایران، تصویری از ایران ساخته شده که تصور می‌کنند در این کشور فکر و ایده پایداری وجود ندارد؛ چون این کشور دارای انرژی فسیلی است.

نیومن با بیان این‌که حدود ٣٢ سال پیش در اروپا شروع به اقداماتی برای افزایش آگاهی مردم به صرفه‌جویی انرژی شد، گفت: در آن زمان فکر پایداری و صرفه‌جویی انرژی مطرح نبود به همین دلیل بنیاد جهانی انرژی شروع به کار کردن با شرکت‌هایی کرد که صرفه‌جویی را سرلوحه کار خود قرار دادندتا مردم متوجه شوند و بدانند که باید صرفه‌جویی انرژی را جدی بگیرند.

وی ادامه داد: ‌ برای آغاز این کار نمایشگاه‌های انرژی را برگزار کردیم و در آن نمایشگاه‌ها اقدام به دادن جایزه جهانی انرژی کردیم. بنابراین اهدای جایزه جهانی انرژی از ١۶ سال پیش آغاز شد و هدف آن این بود که به جهانیان پروژه‌های پایدار را معرفی کنیم.

وی افزود: برای امسال در جایزه ٢٠١٥ حدود ٢٠٠٠ پروژه از ١٧٧ کشور جهان نامزد دریافت این جایزه شده‌اند و پروژه فاضلاب تهران یکی از ١٥ طرح برتر جهان(یکی سه طرح برتر جهان در بخش آب) به منظور دریافت جایزه جهانی انرژی برای نخستین‌بار مطرح شده است.

رئیس بنیاد جهانی انرژی گفت‌: در سال جاری برای نخستین‌بار مراسم اهدای جایزه جهانی انرژی سال ٢٠١۶ در ایران در ٢٩ دی‌ماه به منظور معرفی و تجلیل از پروژه‌های سبز پذیرفته شده برگزار خواهد شد.

به گفته او، اهدای این جایزه به صورت سراسری در دنیا پخش خواهد شد و ١٥٠٠ ساعت پخش تلویزیونی در سراسر دنیا خواهد داشت.

نیومن اضافه کرد: باید توجه داشت که در آینده دنیا با دو مشکل اساسی مواجه خواهد شد به طوری که در سال ٢٠٥٠ حدود ۴٠ درصد جمعیت جهان شهرنشین خواهد بود و دوم این‌که ٢٥ درصد جمعیت روستایی کشورهای در حال توسعه از دست‌رسی به منابع انرژی محروم هستند. پس باید در شهرها به دنبال راهکارهایی برای یافتن راه‌حل مشکلات فاضلاب، انرژی، هوا، آب و خاک باشیم.

وی با اشاره به این‌که پروژه فاضلاب تهران در زمان و شرایط تحریم آغاز و ادامه یافت، افزود: پروژه فاضلاب تهران توسعه پایدار به معنی کامل است و این یعنی این‌که با اجرای این پروژه هر چیزی که استفاده شده مجدداً به حالت اول خود بازگشته است.

نیومن در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که با توجه به اینکه پس از آغاز تحریم‌ها بانک جهانی وامی را که(١۴٥ میلیون دلار) به پروژه فاضلاب تهران اختصاص داشت قطع کرد، آیا قصد دارید با مسئولان بانک جهانی برای پرداخت مرحله دوم وام بانک جهانی به پروژه فاضلاب تهران مذاکره کنید یا خیر، گفت: با مسئولان رده بالای بانک جهانی همکاری نزدیکی دارم و در جلساتی که با مسئولان بانک جهانی خواهم داشت بحثپرداخت وام مرحله دوم به پروژه فاضلاب تهران را مطرح خواهم کرد.

وی افزود: هر سال بانک جهانی وام با بهره کم به میزان ٣٠ میلیارد دلار برای این گونه پروژه‌ها در نظر گرفته است.

وی گفت: چهار معیار اساسی نوآوری، میزان سرمایه‌گذاری و موفقیت پروژه، قابلیت اجرا در مناطق دیگر و جلوگیری از خروج گازهای گلخانه‌ای از ویژگی‌های اصلی انتخاب پروژه‌های برتر جهانی است که پروژه فاضلاب تهران این ویژگی را دارد.