تب لاغری و تناسب اندام چند سالی است به یکی از دغدغه‌های افراد به‌ویژه در گروه‌های سنی نوجوانان و جوان تبدیل شده است.

اغلب در جامعه برای کاهش وزن شاهد رفتارهای مقطعی یا رژیم‌های درمانی نامناسب هستیم که عوارض خود را با برگشت وزن یا در بروز انواع بیماری‌ها و نارسایی‌های گوناگون برای فرد نشان می‌دهد. این در حالی است که بازار مکاره تبلیغات رژیم‌های غذایی داغ است و هر روز شاهد این هستیم که رژیمی نو مد می‌شود.

دستیابی به وزن ایده‌آل در بلندمدت و با به‌کارگیری رژیم غذایی کاملا عملی به نظر می‌آید و در یک کلام باید برای دستیابی به وزن مناسب از خیلی علایق و ریزه‌خواری‌ها دست کشید، در غیر این صورت با به‌کار‌گیری رژیم‌های تک بعدی نه تنها هیچ نتیجه مثبتی به دست نمی‌آید، بلکه این سهل‌انگاری بروز بسیاری از بیماری‌های قلب و عروق، ریزش مو، بروز چین و چروک‌های پوستی، افسردگی، پرخاشگری و… را به همراه دارد. این در حالی است که برخی از سبک‌ها و برنامه‌های غذایی روی کاهش وزن تاثیر بسزایی دارند.

اما در این زمینه برنامه‌های غذایی بدون پایه علمی بسیار مشاهده می‌شود. برای مثال در میان برنامه‌های غذایی گوناگون رژیم غذایی پالئو، رژیم غذایی پارینه‌سنگی(پالئولیتیک) شناخته می‌شود که در این برنامه غذایی برای همانند‌سازی رژیم غذایی از انسان‌های دوران پارینه‌سنگی استفاده می‌شود. این روش با این جملات که بسیاری از ترکیبات ناسالم از جمله شکر، نمک، انواع روغن‌های فرآوری شده در میان افراد جا باز کرده که باید جلو آن را گرفت، در افکار رسوخ کرده است.

در ضمن افرادی که مبادرت به این رژیم می‌کنند باید از خوردن غلات و محصولات لبنی پرهیز کنند. از دیگر روش‌ها در رژیم غذایی می‌توان تاثیر ستاره‌ها و کواکب را روی خلق و خوی، سلامت، روابط و کار عنوان کرد. برخی از متخصصانی که به‌طور جدی روی ستاره‌شناسی و طالع‌بینی مطالعه دارند نمادهای ماه‌های تولد و تاثیر آنها را بر خورد و خوراک موثر می‌دانند. در این روش با بیان شیوه‌های خلقی افراد نحوه رژیم غذایی مناسب به همراه نکات تغذیه بیان می‌شود و به این ترتیب هر فرد بنا بر ماه تولد خود باید شیوه و نکات گوناگون در رژیم غذایی را به‌کار گیرد.

کاهش وزن به قیمت سلامتی!

در بخش پذیرش بیماران سرپایی یک دختر جوان روی تخت دراز کشیده و سرم نصب کرده است. او با بیان اینکه سه روز است که برنامه تغذیه‌ای پارینه سنگی را برای کنترل و کاهش وزنش به کار گرفته است به «آرمان» می‌گوید: من کلسترول دارم و باید از میوه‌ها، غلات و سبزیجات تازه، بیشتر از هر مواد خوراکی دیگر در هرم غذایی استفاده کنم، اما در این روش به دلیل استفاده زیاد از گوشت قرمز و تخم‌مرغ سلامتی‌ام به خطر افتاده است.

رژیم تغذیه‌ای اینترنتی و استقبال عمومی

یک کارمند ۳۰ ساله، رژیم غذایی کانادایی را سریع‌ترین روش برای کاهش وزن می‌داند و به «آرمان» می‌گوید: در این روش در صبحانه باید فقط یک فنجان قهوه تلخ مصرف کرد و به هیچ عنوان از غلات و هیدروکربنات استفاده نمی‌کنند. او با بیان اینکه این روش رایج‌ترین الگو برای کاهش وزن در بین زنان جوان محسوب می‌شود، می‌افزاید: بسیاری از بازیگران هالیوودی برای دستیابی به تناسب اندام از این روش عملی استفاده می‌کنند. گفته‌های این فرد در حالی عنوان می‌شود که در هر رژیم غذایی باید گروه‌های غذایی متعددی گنجانده شود و در غیر این صورت کاهش گلوکز صدمات جبران‌ناپذیری را برای فرد به همراه دارد.

باید توجه داشت که کاهش هیدروکربنات در رژیم غذایی منجر به تضعیف سیستم اعصاب مرکزی، گلبول‌های قرمز و بخش‌های مهم دیگر بدن می‌شود. این فرد با بیان اینکه با یک تحقیق ساده در سیستم جست‌وجوگر گوگل می‌توان به این برنامه غذایی در این روش دست یافت، می‌گوید: در یک هفته اخیر چهار کیلوگرم وزنم کاهش پیدا کرده است و اگر به همین منوال پیش رود تا یک ماه آینده به وزن ایده‌آل خود می‌رسم! گفته‌های این زن جوان در حالی مطرح می‌شود که اغلب متخصصان تغذیه کاهش وزن به شکل علمی و بدون عارضه را سه تا پنج کیلوگرم در یک ماه می‌دانند.

استفاده از خوراکی‌های متفاوت در رژیم غذایی

یک متخصص تغذیه درباره رژیم‌های گوناگون تغذیه‌ای برای به دست آوردن وزن ایده‌آل به «آرمان» می‌گوید: امروزه شاهد رواج روش‌های گوناگونی در رژیم درمانی هستیم که اغلب این الگوها نه تنها علمی نیست، بلکه صدمات جبران‌ناپذیری برای بدن انسان دارد.

خدیجه رحمانی می‌افزاید: افراد قبل از استفاده از هر روشی در رژیم درمانی باید بدانند که بحثتغذیه یک عامل چند وجهی در قالب مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و تبلیغاتی تلقی می‌شود. به گفته او امروزه در جامعه شاهد شیوع اضافه وزن، چاقی و به نسبت عدم تحرک و عدم به‌کار‌گیری رژیم مناسب تغذیه‌ای هستیم که این نارسایی‌ها زمینه‌های بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را در کشور افزایش داده که این عوامل تهدید‌کننده سلامتی است.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه واژه لاغری در دستیابی به تناسب اندام از لحاظ علمی درست نیست، می‌افزاید: هرگونه رژیم تغذیه باید به همراه مواد مغذی، تنوع، تعادل و تناسب در خورد و خوراک به افراد ارائه شود. رحمانی تاکید می‌کند: قبل از ارائه هرگونه رژیم تغذیه‌ای شاخص و نمایه بدنی بر اساس فرمول باید بررسی شود تا به این ترتیب مقدار سوءتغذیه یا اضافه وزن افراد مشخص شود. او با بیان اینکه در جامعه کمتر افراد به دنبال وزن ایده‌آل هستند و بیشتر تب لاغری در بین نوجوانان شیوع پیدا کرده است، تصریح می‌کند: باید هرگونه رژیم تغذیه‌ای مناسب کاملا علمی و با هدف کم کردن چربی به کار گرفته شود نه کاهش عضله و آب بدن.

به گفته این متخصص تغذیه در برنامه‌های نامناسب تغذیه‌ای شاهد کاهش حجم عضله، آب بدن و به نسبت کاهش ریزمغذی‌ها هستیم که بالطبع این نارسایی‌ها کاهش سیستم ایمنی بدن، کم‌خونی، پرخاشگری، ریزش مو و دیگر بیماری‌ها را به همراه دارد. رحمانی دستیابی به تناسب اندام را منوط به برنامه غذایی مناسب به همراه ورزش متداول می‌داند و می‌افزاید: هرگونه برنامه غذایی باید زیرنظر متخصصان امر انجام شود، در این زمینه برخی افراد از رژیم دیگران استفاده یا خود را در معرض تبلیغات داروها و روش‌های لاغری غیرعلمی قرار می‌دهند و این امر نارسایی‌های فراوانی را برای جامعه به همراه دارد.

او می‌افزاید: همگان باید بدانند که یک رژیم غذایی مناسب و کامل، شامل گروه‌های متفاوت مواد غذایی می‌شود و رژیم‌های تک‌بعدی به هیچ عنوان مناسب نیست. برای مثال برخی افراد بر این باورند که با قطع مصرف برنج یا نان در برنامه غذایی خود و به جای آن مصرف چند کیلوگرم میوه در روز می‌توانند به وزن مناسب دست یابند. این افراد باید بدانند، ‌این نوع برنامه‌های غذایی به هیچ عنوان مناسب و عملی نیست.