احد وظیفه با بیان اینکه بتدریج توده هوای خنک شمالی از پنجشنبه به نواحی شمالی کشور نفوذ خواهد کرد، گفت: بر اساس آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش یابی هواشناسی ورود توده هوای خنک همراه با گذر و فعالیت موج تراز میانی جو(ناوه تراز میانی) است که از اواخر پنج شنبه تا شنبه از نیمه شمالی کشور گذر خواهد کرد و از اواخر شنبه از شمال شرق خارج می‌شود.

به گفته وی، بنابراین با تقویت رطوبت و کاهش دما انتظار می رود بارش قابل توجهی طی روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه در استان های ساحلی شمال کشور رخ دهد که گاهی با تشدید بارش به شکل رگبار و همراه با رعد و برق خواهد بود. در این مدت بارش های رگباری در دامنه های جنوبی البرز، شمال غرب و بتدریج از اواخر پنج شنبه در شمال شرق کشور نیز پیش بینی می‌شود که در مناطق مستعد بارش تگرگ دور از انتظار نیست.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی اظهار داشت: طی سه روز آینده، به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب به سبب افزایش ناپایداری همرفتی وقوع رگبار و رعد و برق در استان‌های واقع در شمال غرب، دامنه‌های زاگرس مناطق مرکزی، جنوبی و شمال شرق کشور پیش‌بینی می‌شود که در برخی نقاط با وزش باد شدید محلی همراه خواهد بود.

وظیفه تصریح کرد: در ساعات بعدازظهر و اوایل شب امروز چهارشنبه و فردا پنجشنبه به سبب ناپایداری همرفتی و رشد ابرهای جوششی، احتمال وقوع طوفان تندری، وزش باد شدید موقت درجنوب استان مازندران و جنوب گلستان، شمال سمنان و استانهای قزوین، مرکزی، تهران، البرز، قم و شمال غرب اصفهان پیش‌بینی می‌شود که در جنوب تهران، البرز و قم در برخی نقاط احتمال خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا و دید افقی نیز وجود دارد.

وی افزود: با این شرایط احتمال آب گرفتگی معابر عمومی در شهرها، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های محلی در روز پنج‌شنبه برای استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، ‌ خراسان‌شمالی و دامنه‌های البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان و در روز جمعه برای استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، ‌ خراسان‌شمالی، خراسان رضوی و دامنه‌های البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود. که بتدریج از غرب با کاهش ابر همراه خواهد بود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی تأکید کرد: بنابراین با توجه به رخداد رگبار و رعد و برق و همچنین تند باد شدید، توصیه می‌شود برای تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مناطق مستعد سیل و عبور و تردد در مناطق کوهستانی به سبب احتمال صاعقه و همچنین پیش‌بینی لازم در عبور از جاده های کوهستانی البرز به ویژه دامنه‌های شمالی آن به سبب مه غلیظ احتیاط لازم صورت گیرد.

وی افزود: در روزهای پنجشنبه و جمعه نیز با تشدید باد، دریای خزر مواج خواهد شد و توصیه می‌شود در این مدت از شنا در دریا خودداری شود همچنین با کاهش دما بین ۸ تا ۱۰ درجه سلسیوس در سواحل شمالی و دامنه های البرز از جمعه تا شنبه در قله‌های مرتفع البرز احتمال بارش برف وجود دارد.

وظیفه یادآور شد: فردا آسمان تهران نیمه ابری، در بعدازظهر ابری، درپاره‌ای نقاط همراه با رگبار و رعد و برق و باد و گرد و خاک است. بیشینه و کمینه دمای پایتخت در این روز به ۳۰ و ۲۰ درجه سانتیگراد بالای صفر خواهد رسید.