علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «آیا سیستم ثبت‌نام دانش‌آموزان بسته شده است؟»، اظهار داشت: تا زمانی که دانش‌آموزی ثبت‌نام نشده، باقی مانده باشد سیستم ثبت‌نام فعال است.

وی افزود: افرادی که تا کنون ثبت‌نام نکرده‌اند نوعاً مربوط به اول و دوم متوسطه هستند که بخش زیادی در خرداد قبول نشده‌اند و دروس شهریور ماه را باید امتحان دهند که طبیعتاً پس از اعلام نتایج به تدریج برای ثبت‌نام مراجعه می‌کنند.

زرافشان با بیان اینکه روزانه به طور متوسط ۱۷۰ هزار دانش‌آموز در مدارس ثبت‌نام می‌شوند، خاطرنشان کرد: ثبت‌نام دانش‌آموزان تا پایان شهریور ماه به اتمام خواهد رسید و پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به افزایش جمعیت دوره ابتدایی بین ۱۳ میلیون و ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار دانش‌آموز در سال آینده داشته باشیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد: تلاش کردیم تا سازماندهی مدارس را مشخص کنیم و اکنون معلوم است چند کلاس درس نیاز داشته‌ایم و بر مبنای سازماندهی مدرسه سازماندهی نیروی انسانی را تنظیم کردیم.

وی اضافه کرد: دوره تربیت مدرس معلمان در تابستان انجام و از دو هفته گذشته معلمان پایه پنجم و نهم در استان‌ها مشغول آموزش کتاب‌های جدید التألیف هستند؛ همچنین بخشی از آموزش‌ها را برای معلمانی که از دوره متوسط دوم به متوسطه اول آمده‌اند، پیش‌بینی کردیم.

زرافشان با بیان اینکه امسال یک پایه به دوره اول متوسطه اضافه می‌شود یعنی یک میلیون دانش‌آموز اضافه و یک پایه از دوره دوم متوسط کم می‌شود و بر این اساس یک میلیون دانش‌آموز کاهش خواهد یافت، اظهار کرد: برای این یک میلیون دانش‌آموز دوره اول متوسطه ۱۴ هزار کلاس درس نیاز داشتیم که باید از دوره دوم تأمین می‌کردیم؛ ضمن اینکه در دوره دوم متوسطه ۲۰ هزار کلاس درس مازاد داشتیم و در نهایت یک ساماندهی مجدد انجام شد.