ملت ایران: بهرام عکاشه امروز در گفت‌و‌گویی درخصوص زلزله‌های روی داده از شب گذشته(سه‌شنبه) تا امروز در فیروزکوه گفت: وقوع یک زلزله ۴/۶ ریشتری و حدود ۲۰ زلزله کوچک‌تر گزارش شده که در زلزله‌شناسی با عنوان «زلزله خوشه‌ای» شناخته می‌شود. این پدیده روزهای پیش در جواد آباد ورامین هم به همین شکل روی داد. علم درباره اینکه آیا این زلزله‌های خوشه‌ای نشان‌دهنده روی دادن زلزله‌ای بزرگ در آینده است یا خیر، جوابی ندارد. در برخی موارد بعد از زلزله خوشه‌ای یک زلزله بزرگ تا ۷/۵ ریشتری هم روی داده و در بسیاری موارد زلزله بزرگی نیامده است.

او در تحلیل زلزله‌های خوشه‌ای جوادآباد ورامین و جنوب غرب فیروزکوه گفت: این دو مورد نشان می‌دهد که منطقه بسیار تحت استرس قرار دارد. ما نمی‌توانیم پیش‌بینی انجام دهیم چنین کاری در آمریکا و ژاپن هم فعلا غیرممکن است. من ایمان دارم که در دهه‌های آینده زلزله قطعا پیش‌بینی خواهد شد، چون علم با سرعت زیادی در حال پیشرفت است اما اگر امروز بگویم زلزله بزرگی روی نخواهد داد، برایم مسئولیت دارد و اگر بگویم چنین رویدادی رخ نمی‌دهد هم برایم مسئولیت دارد.

عکاشه درباره اینکه آیا این زلزله‌ها باعثتخلیه انرژی و کم‌کردن خطر بروز زلزله‌ای بزرگ می‌شود یا خیر، نیز گفت: در این زلزله‌ها تخلیه انرژی کمی روی داده است. این زلزله‌ها بیشتر از اینکه خیال ما را راحت کند به ما هشدار می‌دهد که مواظب زلزله بزرگ‌تر باشیم.

به گزارش ملت ایران به نقل از برنا، در ادامه صحبت های پدرعلم زلزله شناسی با مدیر کل سازمان بحران استان تهران به گفت وگو پرداختیم تا بدانیم وی با بهرام عکاشه هم نظر است یا خیر؟

گسل تهران فعال نشده است

هادی رحمتی - مدیر کل سازمان بحران استان تهران - ضمن تاکید بر اینکه فعالیت خاصی از گسل تهران مشاهده نشده است گفت: طبق آمار مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران و لرزه نگاری کشور، بعد از زلزله ۶/۴ ریشتری فیروزکوه وپس لرزه های آن گزارشی درخصوص فعالیت گسل های تهران نشده است. فقط گسل فیروزکوه فعال است.

وی در ادامه افزود: بنا بر گزارش مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زلزله فیروزکوه تا ساعت ۱۱ صبح روز چهارشنبه چهارم شهریورماه ۱۹ پس لرزه داشت. اما در خصوص فعالیت گسل های تهران موردی گزارش نشده است.

رحمتی درخصوص زلزله های اطراف تهران توضیح داد: زلزله های اطراف تهران مخرب هستند. سازمان بحران استان تهران برای پیشگیری و مقابله با این زلزله ها آماده است و از شهروندان تهرانی تقاضا داریم در زمینه امداد رسانی و مقابله با این زلزله ها نکات ایمنی را پیگیری ومطالعه کنند تا در صورت بروزحادثه بتوانند از بروز حوادثبیشتر جلوگیری کنند.

او در خصوص شفافیت اخبارمربوط به زمین لرزه درچند وقت اخیر از سوی مسئولان گفت: مسئولان فقط حقیقت را میگویند و بیان رخ دادها به این معنی نیست که قرار است اتفاق خاصی در شهر تهران بیافتد. ما همان چیزی را میگوییم که وجود دارد. حق طبیعی مردم است که حقیقت را بدانند. زمین لرزه را حتی با تکنولوژی های روز دنیا نیز نمیتوان پیش بینی کرد.