معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به نگرانی‌های ایجاد شده درباره افزایش آمار مبتلایان به بیماری «مرس» درعربستان پاسخ داد.

دکتر محمود نبوی با بیان اینکه در این مورد نگرانی وجود ندارد و همچنین با اشاره به آمار ۴۸۶ نفر فوت شده به علت ابتلا به بیماری مرس در عربستان، گفت: این عدد جمع آمار سه تا چهار سال اخیر در کل عربستان است و همیشه به صورت موردی در عربستان مشاهده می‌شود. ما همیشه به پزشکان کاروان‌ها اعلام می‌کنیم که در این زمینه نکات لازم را رعایت کنند و آموزش‌های لازم در این زمینه به پزشکان و حجاج داده می‌شود؛ چراکه حج تمتع را نمی‌توان تعطیل کرد.

وی افزود: دو سال پیش نیز یک خوشه در کرمان ایجاد شد و پنج نفر به این بیماری مبتلا شدند که دو نفر از آنها فوت کردند. باید از رفتن اشخاصی که ضعف ایمنی دارند یا دچار بیماری‌های مزمن مانند نارسایی کلیه، ‌ قلب، کبد و…هستند، جلوگیری شود که اگر دچار بیماری شدند احتمال مرگ ومیر کاهش یابد.

«مرس» یا نشانگان تنفسی خاورمیانه، ‌ یک بیماری ویروسی است که نخستین بار درسال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی مشاهده شد. این ویروس از طریق تماس نزدیک از افراد آلوده به دیگران منتقل می‌شود و تاکنون منجر به فوت ۴۸۶ نفر و همچنین ابتلای ۱۱۱۵ نفر درعربستان سعودی شده‌ است.