قطار لوکس «عقاب طلایی» که سال گذشته در دو سفر بیش از ۲۰۰ مسافر و گردشگر خارجی را به ایران آورد هفته گذشته باردیگر از مجارستان عازم ایران شد و روز گذشته به کشور ما رسید.

قطاری که به گفته برگزار کنندگان این تور بیش از ۱۰۰ مسافر و خدمه دارد و قرار است دور ایران را بچرخد و مسافرانش از شهرهای زنجان، یزد، تهران، مشهد، شیراز و البته اصفهان نصف جهان بازدید کنند. مسافرتی که برای سوار شدن به این قطار و تور ایران بین ۹ هزار دلار تا ۲۵ هزار دلار پول پرداخت کرده اند.

قطار لوکس «عقاب طلایی دانوب» امکاناتی در حد یک هتل پنج ستاره دارد البته بخش های مختلف این قطار متفاوت است اما بهترین بخش های آن را می توان با یک هتل پنج سه تاره مقایسه کرد و از همین رو نیز به این قطار «هتلی روی ریل» گفته می شود.

مسافران این قطار سفر خود به کشورما را از مجارستان شروع کرده اند و بعد از گذشت از کشورهای رومانی، بلغارستان و بخش هایی از ترکیه از طریق مرز رازی با قطار وارد ایران شده اند. قطاری که در واقع در طول این سفر محل اصلی اقامت آن ها محسوب می شود. این مسافران روزها را در شهرها می چرخند و از خوردن غذاهای محلی لذت می برند و شب ها برای خواب باردیگر به قطار و کوپه خود باز می گردند که تمام امکانات مناسب برای رفاه مسافران شامل تخت خواب های راحت، دستشویی، حمام و … را دارند.

باوجود اینکه این قطار از مجارستان حرکت کرده است اما بخش مهمی از گردشگران آن را مسافران اروپایی(فرانسوی، آلمانی، انگلیسی و…) و البته آمریکایی تشکیل می دهند. بر اساس اعلام مسئولان برگزاری این تور بخش مهمی از مسافران این بار این تور را گردشگران آمریکایی تشکیل می د هند.

قطار لوکس «عقاب طلایی دانوب» عضو باشگاه‌ قطارهای لوکس دنیا است. این قطار متعلق به شرکت خط آهن مجارستان است که با شرکت گردشگری ایرانی «پاسارگاد تورز» قرار داد بسته است. طبق قرار داد صورت گرفته قرار است تعدادی از گردشگر از مجارستان با قطار به ایران بیایند و با اتمام سفر از طریق پرواز به کشورشان بازگردند و برعکس تعدادی از مسافران شاید حدود ۵۰ نفر با هواپیما به ایران بیایند و بعد با سوار شدن به قطار دور کشور ما را بچرخند و بعد با قطار به سمت مجارستان حرکت کنند. سال گذشته طرف مجارستانی و ایرانی برای این تور نام «جواهرات پارسی» را انتخاب کرده بودند.

طول مسیر حرکت این قطار حدود ۷ هزار کیلیومتر است و مسافران قطار در طول مسیر حرکت خود از مجارستان به ایران باوجود گذشتن از رومانی، بلغارستان و ترکیه در این کشورها توقف نخواهند داشت. قطار لوکس طلایی از امکانات بسیار ویژه برخوردار است. با روی کارآمدن دولت یازدهم ارتباط ایران و باتوجه به رویکرد دولت برای مذاکره و گسترش روابط با کشورهای جهان گردشگران خارحی علاقه بسیاری به سفر به ایران پیدا کرده اند تاجایی که تعداد گردشگران ورودی به ایران با رشد بسیار مواجه شده است.

سال گذشته تیم لیتلر، مسئول شرکت عقاب طلایی به رویترز گفته بود بلیت‌های اولین سفر این قطار در طول ١٠روز به فروش رسیده بود. براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است قطار عقاب طلایی سال جاری حداقل ۶ سفر رفت و برگشت به ای ایران به ایران داشته باشد. قطار عقاب طلایی شامل ۱۳ واگن لوکس و مجلل با روکش های چوبی است که به سبک قطارهای دهه ۵۰ میلادی طراحی شده است.