خیلی‌ها فکر می‌کنند، جشن بهار به برگزاری نوروز در کشورهای فارسی زبان ختم می‌شود، اما زمستان که به پایان می‌رسد، در بسیاری از کشورهای دور و نزدیک مراسم و آیین باشکوهی برای جشن بهاری برپا می‌شود. جشن بهار در ژاپن یکی از زیباترین جشن‌های دنیاست. جشنی رویایی زیر شکوفه‌های زیبای درخت گیلاس.

هر بهار ژاپنی ها با دوستانشان برای پیک نیک در زیر درخت‌های پراز شکوفه های گیلاس جمع می شوند تا یکی از محبوب ترین سنتهای کشورشان را بپا دارند. برای ژاپنی ها شکوفه های گیلاس همراه با زیبای بی نظیر و طبیعت زودگذر ناگهان از راه می رسد تا نشان دهنده طبیعت زندگی موقت باشد. هوا همیشه بدقلق است بنابراین فصل شکوفه های گیلاس در زمانهای متفاوتی هر سال به مناطق مختلف ژاپن می رسد. پیش بینی زمان رسیدن فصل شکوفه های گیلاس مساله ملی بحساب می آید و حتی نرم افزاری برای پیش بینی آن وجود دارد.

اما زمانی که شکوفه های گیلاس یا ساکورا شکوفه می زنند، ژاپنی ها با رفتن به پیک نیک و مهمانی در زیر بسیاری از درختهای گیلاس(هانامی) آنرا جشن می گیرند. این دور هم جمع شدن ها سرشار از غذاست، از هله هوله های ژاپنی گرفته تا باربیکیو و کباب پزی تا ترشی برگهای درخت گیلاس. و مطمئنا هر پیک نیک مقدار کافی نوشیدنی نیز دارد. از آنجاییکه ژاپنی ها به ندرت جشن هانامی را از دست می دهند، فضای اندک زیر درختها را با هم قسمت می کنند تا همه با هم در این شادی شریک باشند.

مترجم: مهسا نارویی