معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان رهاسازی ماهی سفره هفت‌سین در رودخانه‌ها و سدها را موجب تخریب اکولوژیک منابع آبی دانست و گفت: شهروندان به این نکته در این ایام توجه ویژه داشته باشند.

تورج قاسمی اظهارکرد: باید به‌جای این کار در محیط‌های محصور و در پارک‌های شهری و اماکن مشابه رها‌سازی شود تا از این تخریب جلوگیری گردد.

وی تصریح‌کرد: خرید ماهی قرمز برای سفره‌های هفت سین یک سنت است ولی رهاسازی آنها در پشت سدها و رودخانه‌ها قطعا مشکلاتی را برای محیط زیست و تخریب اکولوژیک در منابع آبی ایجاد خواهد کرد.

این مسئول افزود: از شهروندان درخواست داریم بعد از پایان عید نوروز این ماهی‌ها را در رودخانه‌ها و دریاچه‌های پشت سدها رها نکنند زیرا به گونه‌های مهاجم تبدیل می‌شوند و به محیط زیست آسیب وارد خواهند کرد و به همین منظور مکان‌های مشخصی توسط آب منطقه‌ای استان جهت جمع‌آوری ماهیان قرمز تعیین شده است.

وی در خصوص رهاسازی صحیح ماهی قرمز افزود: به‌جای رهاسازی ماهی‌های قرمز به رودخانه‌ها و سدها و مخازن دریاچه پشت سد، در محیط‌های محصور و در پارک‌های شهری و اماکن مشابه رهاسازی شود تا از تخریب اکولوژیک در منابع آبی جلوگیری گردد.